MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież już nie chce się uczyć w liceach ogólnokształcących

Alicja Fałek
II LO w swojej ofercie ma klasę geograficzną z elementami ratownictwa medycznego, ale i to nie przyciągnęło chętnych.
II LO w swojej ofercie ma klasę geograficzną z elementami ratownictwa medycznego, ale i to nie przyciągnęło chętnych. Fot. Arch. II_LO w Limanowej
Limanowszczyzna. Żaden z 1300 absolwentów szkół gimnazjalnych nie zdecydował się na naukę w II LO w Limanowej, ani w liceum w Mszanie Dolnej.

Choć rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych jeszcze się nie zakończyła, to już wiadomo, że w dwóch liceach na terenie powiatu limanowskiego nie uda się utworzyć pierwszych klas. Żaden absolwent nie chciał uczyć się w Liceum Ogólnokształcącym działającym w Zespole Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej oraz w II Liceum Ogólnokształcącym przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej.

- Nie jest wykluczone, że to drugie liceum zostanie w przyszłym roku wygaszone - mówi Artur Krzak, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Limanowej, które prowadzi tę szkołę.

Ostatnia klasa
- Przykro będzie pożegnać się z liceum, które ma ponad 20-letnią historię, ale to nie zależy od nas - mówi Dorota Zarzycka, wicedyrektorka Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej. - To będzie drugi z rzędu rok szkolny, kiedy nie udało nam się utworzyć pierwszej klasy - dodaje.

Problemy z malejącą liczbą uczniów w II Liceum Ogólnokształcącym im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Limanowej zaczęły się już kilka lat temu. Tłumaczono to między innymi niżem demograficznym. Dlatego też już trzy lata temu Zarząd Powiatu Limanowskiego podjął decyzję o włączeniu drugiego ogólniaka w struktury innej szkoły, ZSTiO.

- Teraz w liceum mamy tylko jedną klasę, maturalną z 19 uczniami - podkreśla dyrektor Zarzycka. - Może to być już ostatni rocznik absolwentów naszego ogólniaka - dodaje.

Uczniowie podzieleni są na dwie grupy. Jedni realizują naukę w profilu poszerzonym o język polski i historię. Drudzy realizują profil z elementami ratownictwa medycznego i rozszerzoną geografią.

- Mimo ciekawej oferty nie udało nam się przyciągnąć młodzieży. Trudno powiedzieć, jaki jest powód - ubolewa Dorota Zarzycka.

Wolą do technikum
Dyrektor wydziału edukacji w powiecie limanowskim Artur Krzak zwraca uwagę, że od kilku lat coraz więcej absolwentów szkół gimnazjalnych kontynuuje naukę w technikum lub zawodówce. - Widać to na przykładach zespołów szkół, gdzie nie będzie pierwszej klasy liceum - mówi dyrektor Krzak. - Zarówno w Limanowej, jak i w Mszanie Dolnej będzie więcej klas technikum - dodaje.

W roku szkolnym 2015/2016 naukę w szkole ponadgimnazjalnej rozpocznie około 1300 limanowskich uczniów. Zaledwie jedna trzecia z nich zdecydowała się na licea ogólnokształcące. - Młodzież wie, że pracodawca coraz częściej ceni fach w ręku przyszłego pracownika, stąd taki wybór - uważa Artur Krzak.

Przez brak pierwszych klas starostwo musiało także poradzić sobie z nauczycielami, którzy pozbawieni zostali godzin lekcyjnych. Udało się to bez zwolnień. Dwóch nauczycieli odeszło na wcześniejszą emeryturę, a niektórzy uzupełnią etaty w innej szkole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski