Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi już po wyborach, tworzą swoje rady gmin

Barbara Ciryt
Wybory Młodzieżowej Rady Gminy Wielka Wieś. Komisja wydaje gimnazjalistom karty do głosowania
Wybory Młodzieżowej Rady Gminy Wielka Wieś. Komisja wydaje gimnazjalistom karty do głosowania FOT. ARCHIWUM
Wielka Wieś. Uczniowie przeprowadzili kampanie wyborcze, zagłosowali i wybrali 15 radnych.

W gminie Wielka Wieś została wybrana młodzieżowa rada. Wybory były w dwóch gimnazjach w Białym Kościele i w Modlnicy oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebuł­towie. Z każdej placówki wybrano – na roczną kadencję – po pięciu radnych. Stworzą radę i postarają się o inwestycje na rzecz młodzieży. Będą podpowiadać władzom gminy czego młodzi potrzebują i uczyć się samorządności.

– Chcemy, żeby młodzież aktywnie spędzała czas. Będziemy rozmawiać o swoich pomysłach i starać się je realizować – mówi Kamila Kulczyk, jedna z radnych młodzieżowych z gimnazjum w Modlnicy.

– Nasza rada pierwsze spotkanie planuje we wrześniu, ale już organizowaliśmy festyn dla dzieci. Zamierzamy wnioskować do samorządu o organizację miejsc spotkań dla dzieci i młodzieży np. placów zabaw, skate parków – dodaje.

Przewodnicząca Rady Gminy Wielka Wieś Krystyna Sułko przewidziała udział młodzieżowych radnych w sesji dorosłej rady. Chciała zaprosić młodych już na czerwcową sesję, ale zbiegła się z zakończeniem roku szkolnego, dlatego zostało to przełożone na wrzesień.

Wicewójt Krzysztof Wołos cieszy się, że udało się zaktywizować młodych.

– Uczniowie przeprowadzili prawdziwe głosowanie, była kampania wyborcza, prezentacje kandydatów. W każdej ze szkół pracowały komisje lokalne i jedna gminna, w której zasiadali uczniowie i dorośli radni – zaznacza wice­wójt.

Przedstawia też tematy, którymi władze gminy chcą zainteresować młodzieżową radę: ekologia i problem dzikich wysypisk śmieci, bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, inicjatywy na rzecz obiektów sportowych np. zimą organizacji lodowiska.

– Plan powołania młodzieżowej rady mieliśmy od dwóch lat. Angażowałam uczniów, żeby poznawali sposób funkcjonowania państwa i samorządów. Nie zawsze interesowali się problemami społecznymi – mówi Monika Knapik, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie w gminnych gimnazjach i koordyna­torka projektu powstania Młodzieżowej Rady Gminy Wielka Wieś.

Teraz udało się młodych zaangażować do działania poprzez inicjatywę Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych, która organizowała szkolenia i wyjazdy do Jordanowa. Uczniowie mogli zobaczyć jak funkcjonują rady młodzieżowe w innych gminach.

– Okazało się, że nasi uczniowie mają sporo pomysłów i chcą przekonać dorosłych do wdraża­nia ich. Jednym z postulatów młodych radnych jest umożliwienie uczniom bezpłatnych, popołudniowych wejść na halę sportową w Białym Kościele. Wójt obiecał, że rozważy wniosek. Kolejną inicjatywą jest zorganizowanie zamykanych szafek dla uczniów w szkole w Modl­nicy. Być może sami wymyślą sposób na zdobycie części pieniędzy na realizację tego planu – mówi Monika Knapik.

INNE RADY MŁODZIEŻOWE
W powiecie krakowskim w dwóch gminach młodzież wybrała rady.

PIERWSZA BYŁA W SKAWINIE. ZAKOŃCZYŁA JUŻ IV KADENCJĘ. Uczniowie mają za sobą sporo projektów i inicjatyw. Przygotowywali m.in. akcje charytatywne, organizowali koncerty i zbierali pieniądze na leczenie dzieci.

OD ROKU DZIAŁA MŁODZIEŻOWA RADA W ŚWIĄTNIKACH GÓRNYCH. Nawiązała kontakt z Polską Szkołą w Krzemieńcu na Ukrainie i organizowała koncert charytatywny na rzecz rówieśników z krzemienieckiego liceum.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski