Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młode kobiety są bardziej zaradne niż mężczyźni

Magdalena Kmita-Kulesza
Polki wyprowadzają się z rodzinnego domu mając średnio 27 lat
Polki wyprowadzają się z rodzinnego domu mając średnio 27 lat Fot. 123RF
Wizerunek młodego pokolenia. Jak młodzi Polacy radzą sobie w dorosłym życiu z usamodzielnianiem się? Niestety, statystyki pokazują, że późno idziemy na swoje.

Powszechna jest opinia, że kobiety dojrzewają wcześniej od mężczyzn. Już w pierwszych miesiącach życia dziewczynki rozwijają się szybciej, górują nad chłopcami w przedszkolu oraz osiągają lepsze wyniki w nauce w szkole podstawowej.

Polacy usamodzielniają się dwa lata później

Nikogo więc nie powinno dziwić, że później - już jako kobiety - szybciej opuszczają rodzinne gniazdo. Potwierdzają to dane europejskiego urzędu statystycznego. Kobiety decydują się na wyprowadzkę z rodzinnego domu przeważnie o ponad dwa lata wcześniej niż mężczyźni. Reguła ta jest widoczna nie tylko w naszym kraju. Tak samo dzieje się we wszystkich 30 krajach europejskich, które przebadał Eurostat.

Przeciętna Europejka opuszcza dom rodziców mając 25 lat. Tymczasem Europejczyk potrzebuje ponad dwóch lat więcej, aby dorosnąć do podjęcia takiej decyzji.

W Polsce i kobiety, i mężczyźni idą na swoje później niż przeciętny Europejczyk. Jest to związane głównie z wysokim poziomem cen nieruchomości i stosunkowo niską do niego wysokością zarobków. Polki usamodzielniają się w wieku 27 lat i 2 miesięcy, a mężczyźni w ponad dwa lata później.

Do tego młodzi ludzie, decydujący się na życie na swoim, muszą najczęściej liczyć się z gorszymi niż u rodziców warunkami mieszkaniowymi. Dzieje się tak chociażby dlatego, że z punktu widzenia banku młoda Polka z niskimi lub nieregularnymi dochodami może zostać uznana za niewiarygodnego kredytobiorcę. W efekcie panie kupują mniejsze mieszkania lub decydują się na wynajęcie mieszkania.

Kto odczuwa więcej satysfakcji z pracy?

Warto również zwrócić uwagę na to, że kobiety w Polsce przeważnie zarabiają mniej od mężczyzn. Jest to więc kolejna bariera, którą panie muszą pokonać decydując się na życie na swoim. Mimo to decydują się na usamodzielnienie szybciej niż mężczyźni. - Dane Eurostatu potwierdzają, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zajmujących podobne stanowiska wynosiła w __2014 roku prawie 10 procent - podaje Bartosz Turek z Lion’s Banku.

- Mimo tych przeciwności, kobiety są bardziej zadowolone ze swoich mieszkań niż mężczyźni. Panie lepiej organizują swoją przestrzeń życiową i __sprawia im to więcej radości.

Według badania satysfakcji przeprowadzonego przez Eurostat, ogólna satysfakcja Polek i Polaków była taka sama (7,8 pkt. na 10), ale kobietom więcej przyjemności sprawiają ich mieszkania i sąsiedztwo. Natomiast mężczyźni więcej satysfakcji czerpią z pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski