MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz dla młodego pokolenia, czyli Artur Przeliterowany

Łukasz Gazur
fot. Natalia Popczyk
Raczej trudno go podejrzewać o to, że siebie uważa za mistrza. Cichy i skromny. „Chłopak z Mysłowic” - tak o nim mówią. Aczkolwiek w 2013 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a niedawno - 14 października 2015 roku - odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Może więc najwyższy czas zacząć traktować go jak mentora? Tym ciekawie zapowiada się spotkanie w krakowskim teatrze Groteska.

O jego początkach w świecie muzycznym można powiedzieć tyle, że w 1992 przy Miejskim Domu Kultury w Mysłowicach założył zespół Myslovitz (początkowo pod nazwą The Freshmen). Był gitarzystą i wokalistą grupy, a także autorem tekstów i kompozytorem muzyki. Zdobył kilkakrotnie nominację do nagrody Fryderyka w kategoriach Wokalista Roku (1997, 1999, 2000, 2001, 2002), Autor Roku (2001), Kompozytor Roku (2001). W 2015 roku miał aż 5 nominacji. W 2012 roku po nagraniu ośmiu albumów studyjnych opuścił zespół. W 1998 wraz z liderem zespołu Negatyw, perkusistą Myslovitz Wojtkiem Kuderskim oraz Michałem Kortebą założyli grupę Lenny Valentino.

Jest też twórcą Off Festivalu, który przez pierwsze cztery lata odbywał się w Mysłowicach (2006-2009), a w roku 2010 został przeniesiony do Katowic. Dziś uchodzi za jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń na południu Polski.

Eksperymentuje dziś z muzyką, czego dowodem jest ostatni solowy album „Składam się z ciągłych powtórzeń”. Przy okazji ciekawostka: w jednym z utworów „Beksa” występuje jego starszy syn.

Kiedy pisałem te teksty, nie traktowałem ich jako wyjątkowo osobistych. Nie analizowałem tego pod tym kątem, bo byłem zajęty ciężką pracą nad ich tworzeniem. Nie jestem bowiem tekściarzem, którzy pisze szybko. Ale napisałem je tak, jak potrafiłem najlepiej - tłumaczył w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego w 2014 r. - Ja lubię taką tematykę na co dzień. Zarówno w filmach, w teatrze, w książkach, jak i w życiu codziennym. O takich sprawach rozmawiam ze znajomymi, to nie jest dla mnie jakiś niesamowity ekshibicjonizm - dodawał.

Artur Rojek będzie bohaterem spotkania z cyklu „Kod mistrzów” w teatrze Groteska w Krakowie (ul. Skarbowa 2) 9 grudnia o godz. 19

Magazyn Magnes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski