Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miodobranie czas zacząć! Pszczelarze zasadzili już drzewo i zapraszają na plac Wolnica

Anna Agaciak
Anna Agaciak
W parku Jordana urzędnicy i pszczelarze zasadzili lipę drobnolistną
W parku Jordana urzędnicy i pszczelarze zasadzili lipę drobnolistną Fot. Adam wojnar
Od piątku (godz. 16) do niedzieli (godz. 19) na placu Wolnica trwa 24. Krakowskie Miodobranie. Będzie zabawa, koncerty, kiermasze, degustacja pierwszego miodu z Pasieki Kraków, konkursy, edukacja i parada. A 9 września rozpocznie się wielki rajd maluchami nad morze.

Zasadzeniem w Parku im. Henryka Jordana lipy drobnolistnej zainaugurowano „24. Krakowskie Miodobranie”. To cykliczna impreza organizowana przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich.

- Naszym celem jest popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa i środowiska naturalnego pszczół - mówi Przemysław Szeliga, prezes zrzeszenia. - Chcemy też namówić mieszkańców do sadzenia roślin miododajnych, aby od wczesnej wiosny do późnej jesieni owady zapylające miały pożywienie.

Ta prośba jest tym istotniejsza, że w lipcu na krakowskich dachach rozmieszczono ule „Pasieki Kraków”. Zamieszkujące je pszczele rodziny chętnie będą z takich roślin korzystać.

Miodobranie to także umożliwienie mieszkańcom miasta nabycia produktów pszczelich bezpośrednio od lokalnych pszczelarzy. W tym roku po raz pierwszy będzie można spróbować miejskiego miodu m.in. z Pasieki Kraków, Pasieki Uniwersyteckiej czy z dachu Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak zapewniają pszczelarze, mimo krakowskiego smogu jest on zdrowy i smaczny (został zbadany).

- Paradoksalnie pszczoły w mieście czują się lepiej niż na wsi - mówi Przemysław Szeliga. - Tutaj są bezpieczniejsze. Nie mają do czynienia z zabójczymi opryskami ani nawożeniem. A i susze łatwiej jest im przetrwać, dzięki podlewaniu wielu zieleńców.

Z roku na rok Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich kładzie coraz większy nacisk na aspekt edukacyjny imprezy. Znajdziemy tu wystawę pt. „Pszczoły mówią do nas”, opisuje życie i rozwój pszczół, także zagrożenia, na jakie są narażone w środowisku naturalnym. Druga to „Pszczoły w mieście”, która przybliża znaczenie owadów zapylających w ekosystemie miejskim i prezentuje krakowskie miejskie pasieki.

Zrzeszenie w ramach środków przyznanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie finalizuje też projekt pt. „Pszczoły uczą dzieci segregacji śmieci”. Najmłodsi wezmą udział w zabawie edukacyjnej uczącej segregacji odpadów.

Integralną częścią „Krakowskiego Miodobrania” jest sobotnia „Parada Pszczół”, podczas której dzieci i dorośli przebrani w stroje pszczelarskie o godz. 12 zaprezentują się na płycie Rynku Głównego, skąd w rytm muzyki zespołu „Batucada” przemaszerują na pl. Wolnica. Za najciekawsze przebranie przewidziane są nagrody.

- W czasie imprezy odbędzie się uroczyste pasowanie 10 nowych adeptów pszczelarskiej profesji - dodaje Monika Leleń ze Zrzeszenia.

Miodobranie jest także okazją do akcji honorowego krwiodawstwa na potrzeby krakowskich szpitali. Na chętnych w sobotę w godz. 10-15 będzie czekał specjalny krwiobus.

Z kolei 9 września pszczelarze organizują rajd w obronie pszczół. Kilkanaście załóg z całego kraju przejedzie z Krakowa do Koszalina fiatami 126p. Start akcji na Rynku Głównym o godzinie 13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski