Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minuta ciszy w rocznicę godziny W [WIDEO]

Piotr Subik
Uroczystości upamiętniające wybuch powstania rozpoczęły się już w czwartek
Uroczystości upamiętniające wybuch powstania rozpoczęły się już w czwartek fot. GRZEGORZ JAKUBOWSKI
Historia. Punktualnie o godz. 17 w całej Polsce rozlegnie się głos syren alarmowych. Zatrzymajmy się, by uczcić pamięć powstańców warszawskich.

- Powstanie to data, która powinna się wbić w świadomość Polaków. Wszyscy, niezależnie, gdzie mieszkamy, powinniśmy pamiętać o bohaterach, czcić bohaterów, pokazywać ich heroizm, pokazywać, co powstańcy zrobili dla Polski, dla nas wszystkich - mówiła wczoraj kandydatka PiS na premiera, posłanka Beata Szydło podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zabrała do niego (a później także do Sejmu) podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach.

WIDEO: Bronisław Komorowski: Pomnikiem zwycięstwa powstańców warszawskich jest wolna Polska

Źródło: TVN24/x-news

Szydło złożyła również kwiaty pod tablicą poświęconą śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Przypomniała jego zasługi dla utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Naszym obowiązkiem jest, by w sztafecie pokoleń przekazywać pamięć o tym, co działo się po 1 sierpnia. Musimy mówić o powstaniu, patriotyzmie, pokazywać, jak patriotyzm budować. Wierzę, że wspólnota i budowanie sztafety pokoleń jest obowiązkiem nas wszystkich - podkreśliła Beata Szydło.

Do godnego uczczenia rocznicy namawia też Instytut Pamięci Narodowej. Przez kilka ostatnich dni IPN rozdawał wszystkim zainteresowanym, głównie warszawiakom, okolicznościowe prasowanki na koszulki i naklejki na samochody oraz biało-czerwone opaski odblaskowe. Była na nich data 1944 oraz charakterystyczna kotwica Polski Walczącej.

Polowa msza święta odprawiona wczoraj wieczorem przez biskupa Józefa Guzdka w intencji powstańców, ich dowódców oraz ludności cywilnej Warszawy rozpoczęła uroczystości pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich. Odbył się tam Apel Poległych, a w nocy harcerze i strażnicy miejscy składali ponad 400 wiązanek kwiatów w miejscach związanych z powstaniem.

Uroczyste obchody 71. rocznicy wybuchu powstania rozpoczęły się w czwartek. Tego dnia Bronisław Komorowski odznaczył ponad 30 uczestników walk powstańczych. Najważniejsze odznaczenie, Order Virtuti Militari przyznany Mieczysławowi Łuniewskiemu, ps. Montana, dowódcy plutonu w Obwodzie Praga Okręgu Warszawa AK, odebrały z rąk prezydenta córki bohatera.

Na dziś zaplanowano uroczystości m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku Gloria Victis na Powązkach i na kopcu Powstania Warszawskiego. Także dzisiaj, punktualnie o godz. 17, czyli w godzinie wybuchu powstania (godzina W), w całej Polsce rozlegnie się znany wszystkim dźwięk. "Kiedy w całej Polsce zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz - zatrzymaj się, uczcij minutą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność" - zaapelował IPN.

Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. i trwało dokładnie 63 dni, skończyło się kapitulacją 3 października. Miało na celu wypędzenie Niemców ze stolicy przed nadejściem Armii Czerwonej. Największe straty ponieśli cywile, według szacunków zginęło ich od 150 do nawet 200 tysięcy.

Rocznica w Krakowie

Obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Krakowie organizują dzisiaj Okręg Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, prezydent Krakowa oraz Muzeum Armii Krajowej. Po godz. 17 w kościele Kapucynów przy ul. Loretańskiej odprawiona będzie msza św. "w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za Jej wolność". O godz. 18.30 uroczystości przeniosą się przed Grób Nieznanego Żołnierza.

Po ich zakończeniu - o godz. 19.15 - w Muzeum AK zaplanowano wystawę fotografii "Powstańcza Warszawa okiem Sylwestra Brauna", pokaz filmu TVP "Żółta bluzka ze spadochronu" w reżyserii Macieja Piwowarczuka oraz wykład prof. Wiesława J. Wysockiego "Pamięć historyczna a polityka historyczna. Refleksje po ponad 70 latach od Powstania Warszawskiego". Natomiast do przyszłej soboty (8 sierpnia) na placu Szczepańskim będzie można też oglądać wystawę przygotowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski