MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo rolnictwa wydłużyło termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za 2024 rok

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
pixabay.com/zdjęcie poglądowe
Ministerstwo rolnictwa wydłużyło termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Rolnicy mają czas na składanie wniosków do 17 czerwca. Do 8 maja o dopłaty bezpośrednie za 2024 r. ubiegało się 484 tys. rolników.

Kto może ubiegać się o dopłaty i jak złożyć wniosek?

O wsparcie po raz kolejny można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać dofinansowanie, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Wsparcie przysługuje także gospodarzom, którzy mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Wydłużony termin składania wniosków

Ministerstwo wydłużyło termin składania wniosków. Obecnie wnioski można składać do 17 czerwca. Wprowadzanie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 1 lipca. Wnioski będzie można składać jeszcze do 12 lipca, ale w tzw. okresie sankcyjnym za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1%.

O jakie płatności można się ubiegać?

Katalog płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest podobny do tego z 2023 roku. Wśród nowych rzeczy są płatności dla małych gospodarstw. Przeznaczone są dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Zmodyfikowane natomiast mają zostać m.in. GAEC 7 (uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania), GAEC 8 (zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych), GAEC 6 (większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej).

Zobacz też:Tak wyglądało życie w PGR-ach. To były kiedyś potężne gospodarstwa, a obecnie zostały niszczejące ruiny. Zobacz archiwalne zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna