Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla seniora

(KS)
Deweloperzy już od kilku lat w swoich ofertach umieszczają lokale projektowane z myślą o osobach w podeszłym wieku
Deweloperzy już od kilku lat w swoich ofertach umieszczają lokale projektowane z myślą o osobach w podeszłym wieku Fot. 123RF
Nowy trend? Dobrze zaprojektowane osiedle powinno oferować udogodnienia dostosowane do wieku mieszkańców.

Chociaż o zakupie mieszkania czy domu myśli się jak o inwestycji na całe życie, w praktyce jednak od kilkunastu lat wyraźna jest tendencja do zmiany miejsca zamieszkania wraz z etapem życia.

Na miarę, pod nowe potrzeby

I tak - o ile pierwsze mieszkanie to zazwyczaj lokal dla singla lub pary, w którym często na świat przychodzi pierwsze dziecko, o tyle pojawienie się drugiego potomka skłania do poprawienia warunków mieszkaniowych. Rodzice decydują się na większy lokal, chętnie z ogródkiem. Kupując nowy dach nad głową zwracają uwagę na spokojną okolicę, czyste powietrze, plac zabaw, a także bliskość infrastruktury oświatowej. Dostęp do miejskich rozrywek ma na tym etapie życia mniejsze znaczenie.

I wreszcie trzecia grupa inwestorów, którzy kupują mieszkanie na jesień życia. I znów ich potrzeby są inne niż rozwojowych rodzin. Gdy dzieci odeszły z domu, starsi rodzice chcą dostosować przestrzeń do swoich potrzeb - musi być wygodna, ale na tyle niewielka, by nie obciążała nadmiernym sprzątaniem.

Podobnie wiele osób chętnie zamienia wymagający sporo pracy ogród na przestronny balkon lub taras. W zależności od chęci i kondycji, można go zagospodarować niemal jak ogródek, można też prace ograniczyć do minimum.

Mieszkanie na lata

Jak wynika z danych GUS, do 2030 roku Polaków w wieku emerytalnym będzie 11 milionów. Trzeba pamiętać, że to grupa niejednorodna - są w niej i 65-latkowie i osoby liczące powyżej 90 lat. Co oczywiste, seniorzy różnią się także sprawnością. I to kolejny powód, dla którego deweloperzy traktują ich jako nieco odmienną grupę odbiorców.

- Dla wczesnych seniorów z reguły liczy się bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne oraz możliwości spędzania wolnego czasu, czyli przykładowo bliskość terenów zielonych - podkreśla Anna Kwaśny z grupy OPG Property Professionals, która przygotowała raport o budownictwie senioralnym. - Dla osób w bardziej zaawansowanym wieku bardzo ważny jest bezproblemowy dostęp do opieki medycznej, a niekiedy także pomoc w codziennych czynnościach - dodaje.

Bez barier

Mieszkanie musi mieścić się w odpowiednio przystosowanym budynku. Równie ważna jest odpowiednia lokalizacja. Brak barier dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, czy borykających się z problemami ze wzrokiem lub słuchem to podstawowe czynniki, które biorą pod uwagę seniorzy planujący zakup mieszkań.

Na rynku mieszkaniowym coraz częściej możemy znaleźć obiekty jednokondygnacyjne oraz kilkukondygnacyjne, wyposażone w nowoczesne windy. Poruszanie się po takich budynkach ułatwiają między innymi szerokie korytarze, powierzchnie antypoślizgowe, brak progów, bezbrodzikowy prysznic, uchwyty w łazienkach i toaletach, a nawet kontrastujące kolory we wnętrzach.

Jedną z takich bardziej spektakularnych inwestycji jest os. Bażantowo w Katowicach, które wizytowali pod koniec ubiegłego roku uczestnicy krakowskich warsztatów dewelopera, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, o czym szerzej za tydzień. Nie jest wykluczone, ze zaowocują one również podobną inwestycją w stolicy Małopolski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski