MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy przebadają się za darmo. Zapłacą rady dzielnic

Agnieszka Maj
Jednym z programów, z których mogą skorzystać krakowianie, jest ten dotyczący profilaktyki wad postawy u uczniów
Jednym z programów, z których mogą skorzystać krakowianie, jest ten dotyczący profilaktyki wad postawy u uczniów Andrzej Szozda
Zdrowie. Tylko część krakowskich dzielnic zdecydowała się na dofinansowanie badań profilaktycznych dla mieszkańców

Na darmowe badania profilaktyczne krakowskie dzielnice wydadzą w tym roku około 140 tys. zł. Najwięcej pieniędzy chce na ten cel przeznaczyć Stare Miasto. Radni "jedynki" zarezerwowali 32 tysiące złotych na cztery programy: szczepień przeciw grypie dla osób po 65. roku życia, profilaktykę wad postawy u uczniów, leczenie próchnicy u dzieci niepełnosprawnych, a także na terapię dla dzieci dotkniętych autyzmem.

- W poprzednich latach zazwyczaj dawaliśmy pieniądze na mammografię oraz profilaktykę wad postawy. Teraz jednak zdecydowaliśmy się na badania skierowane do dzieci niepełnosprawnych, ponieważ z opieką nad nimi jest najgorzej - wyjaśnia Bogusław Krzeczkowski, przewodniczący Rady Dzielnicy I.

Dodaje, że dzielnica chce sfinansować badania profilaktyczne próchnicy, gdyż dzieci niepełnosprawne mają szczególnie utrudniony dostęp do dentysty.

- Nie tylko zresztą one. W szkołach nie ma już stomatologów, dlatego dzieci mają coraz większe problemy z zębami - zauważa Bogusław Krzeczkowski.

Taki sam zestaw badań jak w Dzielnicy I zostanie przeprowadzony w Dzielnicy II Grzegórzki.

Natomiast Dzielnica V Krowodrza zarezerwowała 15 tysięcy złotych na program szczepień dla osób po 65. roku życia. Dzielnica VI Bronowice na ten sam cel przeznaczyła 12 tysięcy złotych.

Z kolei Dzielnica VII Zwierzyniec, Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, Dzielnica XIV Czyżyny oraz Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie zapłacą za program profilaktyki wad postawy u dzieci.

Pozostałe dzielnice nie zdecydowały się przeznaczyć swoich pieniędzy na profilaktykę dla mieszkańców. Uznały, że inne sprawy są ważniejsze.

- W poprzednich latach organizowane przez nas badania nie cieszyły się popularnością. Część pieniędzy była niewykorzystana - przyznaje Tomir Myśliborski, przewodniczący Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Michał Marszałek, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia w krakowskim magistracie informuje, że dzielnice nie mogą wybrać dowolnych programów profilaktycznych. - Muszą uwzględniać politykę zdrowotną miasta, która jest określona w uchwale Rady Miasta - wyjaśnia Michał Marszałek.

Prócz tego magistrat realizuje własny program profilaktyki zdrowotnej. Nacisk został położony w nim na zdrowie dzieci i młodzieży.

Do mieszkańców, którzy ukończyli 25. rok życia, skierowany jest program prewencji otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia i miażdżycy.

Z innego programu mogą skorzystać dzieci między 4. tygodniem a 4. rokiem życia. To badanie wykrywające dysplazję stawów biodrowych. Chodzi w nim o zwiększenie wczesnego wykrywania tej wady u niemowląt. To badania, które nie były finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, rodzice musieli za nie płacić oddzielnie.

Pozostałe programy są skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej. To m.in. profilaktyka i terapia dzieci z autyzmem oraz program profilaktyki głębokich, nawracających zaburzeń psychicznych.

W Krakowie jest również realizowany od kilku lat program profilaktyki chorób psychicznych. Szczególny nacisk został w nim położony na wykrywanie depresji oraz schizofrenii. W ciągu ostatnich 18 lat w Polsce nastąpił wzrost liczby zaburzeń psychicznych o 118 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski