Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Bieżanowa i Złocienia będą mogli czuć się bezpiecznie? Wzdłuż rzeki Serafy została zamontowana winylowa ściana

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Bieżanow, zbiornik retencyjny
Bieżanow, zbiornik retencyjny Wojciech Matusik
Zakończyła się ważna inwestycja dla mieszkańców Bieżanowa i Złocienia. Montaż grodzic powodziowych na odcinku 2 kilometrów wzdłuż Serafy, podwyższających wały rzeki na terenie Bieżanowa ma chronić przed powodziami błyskawicznymi. Odpowiedzialne za gospodarowanie wodami na terenie kraju, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zrealizowało to zadanie dzięki środkom przekazanym przez Miasto. - Ta inwestycja to bardzo dobry przykład współpracy instytucji rządowych i samorządu. Mamy nadzieję, że takich realizacji będzie coraz więcej - mówił Radosław Radoń, dyrektor RZGW w Krakowie.

– To kolejna inwestycja, która zabezpiecza mieszkańców tej części Krakowa i mieszkańców Wieliczki przed skutkami obfitych opadów deszczu. Jak ważna to inwestycja, przekonaliśmy się przed dwoma laty. Te tereny były bardzo zalane. Cieszymy się, że ta inwestycja została zrealizowana – podkreśla szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury Tomasz Tomala.

Winylowe ściany przeciwpowodziowe przy rzece Serafie w Bieżanowie to zabezpieczenie mieszkańców przed podtopieniami oraz rozlewaniem się wód Serafy w krytycznych sytuacjach - takich jak, np. kilka lat wcześniej, kiedy mieszkańcy musieli się zmierzyć z ogromnymi podtopienia i zniszczeniem dobytku.

– Przekazane przez Kraków środki finansowe w kwocie 10 milionów złotych na podwyższenie wałów przeciwpowodziowych razem z realizowanymi obecnie przez Wody Polskie czterema suchymi zbiornikami retencyjnymi na Malinówce i Serafie pozwolą na skuteczne zabezpieczenie przeciwpowodziowe mieszkańców Bieżanowa i Złocienia – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Wysokość obwałowania z grodzic wynosi od 50 centymetrów do 1 metra. Nowa infrastruktura ma przyczynić się do osiągnięcia odpowiednich parametrów hydraulicznych koryta rzeki oraz poprawi bezpieczeństwo spływu wód wezbraniowych.

- Zakończyliśmy całość inwestycji. To kolejny etap zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla Bieżanowa. W tej chwili budujemy również zbiorniki na Serafie, które już osiągają swoją funkcjonalność przeciwpowodziową. To kompleksowe zabezpieczenie tej części miasta. Ta inwestycja to bardzo dobry przykład współpracy instytucji rządowych i samorządu. Mamy nadzieję, że takich realizacji będzie coraz więcej. - podsumował Radosław Radoń, dyrektor RZGW w Krakowie.

Z kolei wojewoda małopolski Łukasz Kmita dodał – Naszą wspólną troską było to, aby mieszkańcy południowego Krakowa i Wieliczki mogli spać spokojnie. Współpraca wielu podmiotów odpowiedzialnych za zabezpieczenie przeciwpowodziowe naszego województwa dała kolejny efekt. Grodzice pełnią rolę swoistego muru, który powstrzymuje rzekę przed potencjalnym zalaniem okolicznych terenów. To odpowiedź na realne potrzeby wynikające z coraz częściej pojawiających się intensywnych opadów deszczu.

Nie tylko grodzice, ale również zbiorniki

- Biorąc pod uwagę planowane zakończenie budowy zbiorników Malinówka 1, 2, 3 oraz Serafa 2, przy równoległym podwyższeniu obwałowań zakładany jest spadek odnotowywanych przepływów powodziowych z 27,2 m³/s na wlocie do zbiornika do 10,4 m³/s poniżej zbiornika - informuje krakowski magistrat.

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki zawartemu 11 lutego 2022 r. porozumieniu pomiędzy Gminą Miejską Kraków, a PGW Wody Polskie, które dotyczyło współfinansowania zadania. Gmina udzielała PGW wsparcia merytorycznego i technicznego na etapie przygotowania inwestycji.

Zadania zabezpieczające dolinę rzeki Serafy było realizowane w następujący sposób:

  • Wykonanie muru z grodzic winylowych na prawym brzegu na odcinku w rejonie osiedla Złocień – PGW Wody Polskie – szacunkowa wartość około 2 mln zł.
  • Wykonanie muru z grodzic winylowych odcinkowo obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów – Gmina Miejska Kraków - szacunkowa wartość około 10 mln zł.

Grodzice to swego rodzaju "tarcza"

Pod koniec czerwca br. Magdalena Gala, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie mówiła nam - Po wezbraniu, które miało miejsce w 2021 r. na terenie Bieżanowa, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podjęło współpracę z Miastem Kraków celem zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w tym rejonie. PGW WP zrealizowało I etap inwestycji natomiast Gmina Miejska Kraków II etap.

Powstała „tarcza” w postaci opaski brzegowej przypominającej ścianę wykonaną ze specjalnych winylowych grodzic o wysokości nawet 1 metra.

- W wyniku prac koryto rzeki Serafy zostało dostosowane do aktualnie występujących warunków przepływu i obecnego zagospodarowania przyległych terenów. Jego parametry zostały skorygowane tak, aby uzyskać odcinkowo efekt zwiększenia pojemności. Podniesienie i wyrównanie rzędnych opasek brzegowych za pomocą murów z grodzic winylowych na odcinkach powodującym bezpośrednie zagrożenie dla zabudowy mieszkaniowej pozwoli na osiągnięcie odpowiednich parametrów hydraulicznych koryta zapewniających bezpieczny spływ wód wezbraniowych - mówiła Magdalena Gala.

Przez wzgląd na zachodzące zmiany klimatyczne oraz postępującą urbanizację PGW Wody Polskie prowadzą jeszcze inne działania mające zdecydowanie poprawić sytuację w tym rejonie Krakowa. Przede wszystkim realizowane są obecnie działania ochronne w postaci kaskady 5 zbiorników przeciwpowodziowych: dwóch na rzece Serafie i trzech na potoku Malinówka. Mają one ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i Wieliczki. Łącznie zabezpieczą przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów. W sumie będą mieć pojemność blisko 400 tys. m3.

Aktualna szacunkowa pojemność zbiorników retencyjnych Malinówka 1, Malinówka 2, Serafa 2 i istniejącego od 2015 r. zbiornika Bieżanów wynosi łącznie ok. 336 tyś m3, co stanowi blisko 78 proc. docelowej pojemności pełnej kaskady zbiorników w dolinie rzeki Serafy. Oznacza to, że przy obecnym stanie zaawansowania budowy zbiorników Malinówka 1, Malinówka 2 i Serafa 2, budowane zbiorniki wraz z będącym w eksploatacji zbiornikiem Bieżanów są w stanie zatrzymać wodę o prawdopodobieństwie wystąpienia 1 proc., czyli wodę powodziową, która występuje raz na 100 lat.

3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski