Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski Chór Cantata stał się wizytówką Niepołomic

Jolanta Białek
Jolanta Białek
archiwum zespołu
Chór Cantata rozsławia Niepołomice w kraju i na świecie już 25 lat. Jubileuszową galę zapowiedziano na 27 kwietnia w Zamku Królewskim. Będzie międzynarodowo.

Renomowany dziś amatorski chór swe pierwsze kroki stawiał w 1994 roku. Tamtego kwietnia, nieżyjąca już Aleksandra Polak, artystka Opery Krakowskiej i szefowa niepołomickiego Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu im. Stanisława Moniuszki oznajmiła znanemu krakowskiemu artyście, dyrygentowi, muzykowi i pedagogowi - Bogusławowi Grzybkowi: „Słuchaj, zakładam chór. Musisz mi w tym pomóc!”. A on pomógł nie tylko wtedy, bo z Cantatą pozostał do dziś. Jest dyrygentem zespołu i jak mówią sami chórzyści „prowadzi ich w wędrówce przez często nieznany świat skomplikowanych partytur”.

Na 25-letni dorobek zespołu składa się kilka grubych tomów nut, dziesiątki nagród oraz dyplomów. I setki koncertów (ok. 20 - 30 rocznie) nie tylko w stolicach Europy (m.in. w Rzymie, Pradze, Budapeszcie, Bratysławie, Warszawie, Wilnie, Lwowie, Wiedniu), ale także w małych wiejskich kościółkach, bieszczadzkich cerkiewkach, szkołach, domach kultury. Bo chórzystów cieszy każda możliwość do promowania kultury muzycznej, a przy okazji - do przedstawiania publiczności historycznych i współczesnych Niepołomic.

Cantata, która często koncertuje również w rejonie niepołomickim oraz Krakowie zawsze jest gorąco przyjmowana przez słuchaczy i zbiera nadzwyczaj pochlebne recenzje, a udział w licznych festiwalach i konkursach, kończy na czołowych lokatach. Natomiast podróże zagraniczne zespołu, których jest bardzo dużo, zaowocowały współpracą artystyczną z chórami odwiedzanych krajów, m.in.: Arioso z Francji, Mosaik z Austrii, Enköpings ze Szwecji.

Nikt z członków chóru nie jest zawodowym muzykiem, ale wszyscy są pasjonatami dźwięków. Śpiewanie jest ich hobby i poświęcają muzyce cały swój wolny czas. Jak mówi kierownik chóru Anna Ptasznik (alt): dla amatorskiego chóru nauka nut i zasad muzyki jest niejednokrotnie wielkim wyzwaniem, ale nikt się nie poddaje i zespół krok po kroku zmierza do przodu. Bo muzyka jest spoiwem łączącym ludzi bez względu na wszelkie bariery.

Repertuar Cantaty jest bardzo bogaty. Chór śpiewa utwory religijne, patriotyczne i ludowe z różnych epok. Obok muzyki polskiej wykonuje też dzieła m.in. Mozarta, Bacha, Vivaldiego i innych kompozytorów światowej sławy. Nagrody zdobywane przez Cantatę podczas konkursów w kraju i za granicą trudno zliczyć. Chór nagrał też kilka płyt (m.in. z kolędami).

Od pięciu lat zespół zaprasza do udziału w koncertach także niepołomickie chóry dziecięce (m.in. chór Szkoły Muzycznej, Fletnię z Zakrzowa, Nutki z Suchoraby), chcąc uwrażliwić młode pokolenie na piękno muzyki, zwłaszcza klasycznej.

Podczas koncertu z okazji 25-lecia Cantaty, zaplanowanego na sobotę w sali akustycznej zamku, zaśpiewa także szwedzki chór Enköpings, pod dyrekcją Petera Melina. Wystąpi też krakowski Zespół Instrumentalny Ricercar, pod dyrekcją Bogusława Grzybka. Jubileusz, na którym patronat medialny objął „Dziennik Polski” rozpocznie się o godz. 17. Wstęp wolny.

WIDEO: Krótki wywiad: Dzieci mówią, dzięki czemu poszły do liceum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski