MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Między morzem a niebem

Redakcja
Riomaggiore Fot. autor
Riomaggiore Fot. autor
Pastelowe kamieniczki przylepione są do stromych skał, a te zanurzają się w lazurowym morzu. Na niekończących się tarasach pysznią się zielenią winnice, a kolorowe łódki kołyszą się w mikroskopijnych portach. To Cinque Terre - pięć bajkowych miasteczek, będących jedną z największych atrakcji włoskiego wybrzeża.

Riomaggiore Fot. autor

WŁOCHY. Cinque Terre - bajkowe miasteczka uczepione nadmorskich skał

Region ten - wpisany na listę UNESCO i objęty ochroną jako park narodowy - oczaruje każdego, nawet najbardziej wybrednego turystę. Chociaż obejmuje fragment wybrzeża o długości zaledwie 20 km, to jednak znajdziemy tu bardzo wiele różnych krajobrazów, które łączy jedno - doskonała harmonia pomiędzy wspaniałością śródziemnomorskiej przyrody, a dziełami człowieka. W trwającej od średniowiecza żmudnej pracy - na morzu i roli - mieszkańcy Cinque Terre stworzyli wyjątkowy krajobraz kulturowy, na który składają się malownicze domostwa, budynki gospodarcze, kościoły i wyrwane stromym stokom tarasy, na których dojrzewają wspaniałe winogrona, oliwki i cytrusy.

Łańcuch pięciu pereł Riwiery rozpoczyna się od Monterosso, największego miasteczka Cinque Terre. Ma ono wyraźnie wyodrębnione dwie części - zabytkowe centrum i Feginę (dzielnicę wypoczynkową przy piaszczystej - co nie jest tu bynajmniej oczywiste - plaży). Na wzgórzu pomiędzy nimi przycupnął skromny, jak na regułę tego zakonu przystało, klasztor kapucynów. Warto wdrapać się na szczyt nie tylko dla pięknego widoku, ale i dla "Ukrzyżowania" van Dycka, które znajdziemy w bocznym ołtarzu. Stojący poniżej, na nadmorskiej skale niewielki średniowieczny zameczek przypomina o niespokojnych latach naznaczonych napadami saraceńskich piratów. Natomiast w samym centrum Monterosso wyróżnia się - pochodzący z 1244 r. - kościół św. Jana Chrzciciela z charakterystyczną dla Ligurii pasiastą biało-czarną fasadą i wysoką dzwonnicą, pierwotnie wieżą strażniczą.

Vernazza - drugie miasteczko Cinque Terre - jako jedyna posiada port z prawdziwego zdarzenia. Fale morskie rozbijają się tu o ściany niemal wyrastającego z morza gotyckiego kościoła św. Małgorzaty. Kolorowe rybackie łodzie, odbijające się w wodzie urocze domy i górująca nad tym wszystkim charakterystyczna obronna wieża, tworzą przepiękną kompozycję. Nic więc dziwnego, że Vernazza należy do elitarnego klubu I borghi più belli d'Italia skupiającego najpiękniejsze małe miasteczka Włoch. Każdy, kto choć trochę poznał Italię, wie, jak wielkie to wyróżnienie!

Corniglia - sąsiadka Vernazzy - ma zupełnie inny charakter. Jako jedyna spośród pięciu miasteczek jest osiągalna tylko drogą lądową. Schodzące pionowo do morza skały uniemożliwiają bowiem budowę portu. Z tego też powodu miejscowość ma najmniej morski charakter w Cinque Terre. Jej zabudowania wznoszą się na stromej górze, aż 100 metrów ponad lustrem wody. Spacer na plażę - takowa istnieje, choć jest mała i skalista - nie jest więc taki łatwy, nie wspominając o powrocie... Nic zatem dziwnego, że Corniglia była od zawsze miejscowością rolniczą.

Choć każdy kawałek ziemi uprawnej musiał tu zostać wyrwany górom, Cinque Terre słyną z produktów rolniczych. Z tutejszych białych winogron wyrabia się doskonałe wino, a przede wszystkim słynną słodką Sciachetrę - najlepszego ambasadora regionu.
Z tajnikami jej produkcji można zapoznać się w niewielkim muzeum w Manaroli, podobnie jak Vernazza, szczycącym się przynależnością do grona najpiękniejszych we Włoszech. Nie bez powodu. Kolorowe domki ściśnięte na szczycie wdzierającego się w morze skalistego wzniesienia to niezapomniany widok! Warto także zajrzeć do gotyckiego kościoła św. Wawrzyńca, którego fasadę ozdabia wspaniała rozeta, a we wnętrzu bez trudu odnajdziemy XV-wieczny tryptyk przedstawiający patrona świątyni ze św. Antonim Opatem i św. Bernardem.

Ostatnie miasteczko Cinque Terre - tak jak pierwsze - jest wyraźnie większe od pozostałych i również dzieli się na dwie części. Te dwie mini-dzielnice to w przypadku Riomaggiore nadmorska "rybacka" i położona wyżej "chłopska." Dziś oczywiście jest to podział raczej umowny, gdyż jak w całym regionie coraz ważniejszą rolę odgrywa tu turystyka. Spacerując wąskimi uliczkami, nie zapomnijmy odwiedzić XIV-wiecznego kościoła św. Jana Chrzciciela, którego wnętrze kryje cenny obraz przedstawiający kazanie świętego autorstwa Domenico Fiaselli oraz drewniany krucyfiks Maragliana. Warto także wdrapać się do ruin średniowiecznego zamku, z których roztacza się piękny widok.

Kto czuje niedosyt wspaniałych panoram koniecznie powinien pokonać trasę z Manaroli do Riomaggiore pieszo. Obydwa miasteczka dzieli tylko półgodzinny spacer Via dell'Amore. Droga Miłości, wykuta w nadmorskiej skale wysoko ponad lazurową wodą, to jeden z najpiękniejszych szlaków Riwiery.

Jakub Taczanowski

Informacje praktyczne

Dojazd do Cinque Terre z Krakowa:

- koleją: do Wiednia na dworzec Westbahnhof, skąd do Innsbrucku, następnie do Werony i Mediolanu. Stąd kursują pociągi do La Spezii przez Cinque Terre (o wiele więcej połączeń z przesiadką w Genui).

- samochodem: przez Cieszyn, Brno, Wiedeń, Graz, Klagenfurt, Villach, Udine, Wenecję-Mestre, Padwę, Bolonię i Parmę do La Spezii. Auto najlepiej zostawić na parkingu, a Cinque Terre zwiedzić koleją, która jest zdecydowanie najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu w regionie. Wszystkie pięć miejscowości posiada stacje znajdujące się blisko centrum, a pociągi osobowe między nimi kursują przynajmniej, co godzinę (uwaga: niektóre pociągi osobowe oraz pociągi Inter City nie zatrzymują się we wszystkich miasteczkach!). Istnieje także opłacalna oferta biletu całodziennego, a także na 2, 3 lub 7 dni uprawniającego do nieograniczonej liczby przejazdów pomiędzy La Spezią a Levanto.

Informacja turystyczna

Consorzio Turistico Cinque Terre: Loc. Loreto Parcheggio, Multipiano, I-19016 Monterosso al Mare (SP)

E-mail: [email protected]

Internet: www.cinqueterre.it

Park Narodowy Cinque Terre:

www.parconazionale5terre.it

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski