Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechowska młodzież z "Gwarancjami" od Komisji Europejskiej

Tomasz Brusik
Uczennice Gimnazjum nr 1 w Miechowie na Targach Edukacyjnych Festiwal Zawodów w Małopolsce 2014
Uczennice Gimnazjum nr 1 w Miechowie na Targach Edukacyjnych Festiwal Zawodów w Małopolsce 2014
Aktualnie w Miechowie realizowany jest innowacyjny projekt, w skali całej Unii Europejskiej, na terenie której uruchomiono osiemnaście podobnych mu projektów, z czego tylko jeden w Polsce. Są one realizowane w regionach zmagających się ze szczególnie wysokim bezrobociem wśród młodych osób.

Projekt miechowski ma charakter pilotażowy w ramach Programu "Gwarancje dla Młodzieży". Jego pełna nazwa brzmi: "Tworzenie Partnerstwa na rzecz zainicjowania modelu Gwarancji dla Młodzieży w powiecie miechowskim".

Jest on realizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Fihel w Miechowie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Pozaformalnej "Meritum", Urzędem Gminy i Miasta Miechów, Powiatowym Urzędem Pracy w Miechowie oraz miechowską filią Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Z siedemnastu pozostałych projektów pilotażowych, których celem jest zainicjowanie modelu "Gwarancji dla Młodzieży", aż sześć realizowanych jest w Hiszpanii, gdzie stopa bezrobocia młodych osób od 2 lat przekracza 50 proc. Cztery projekty realizowane są we Włoszech, trzy w Wielkiej Brytanii oraz po jednym na Litwie, w Irlandii i w Polsce, gdzie bezrobocie wśród osób poniżej 25. roku życia wynosi około 28 proc. Najwięcej bezrobotnych młodych zanotowano w Województwie Małopolskim.

O kłopocie, jakim jest wysokie bezrobocie

Gwarancje to jeden z elementów działań Komisji Europejskiej która za cel postawiła, by każdy młody obywatel Wspólnoty (bez względu na to czy zarejestruje się w urzędzie pracy czy też nie) miał zagwarantowane, że uzyska ofertę pracy lub szkolenia, które zwiększy jego szanse na rynku pracy, w ciągu czterech miesięcy od zakończenia formalnego kształcenia bądź utraty pracy. Podstawowym celem Programu "Gwarancje dla Młodzieży", który poprzedzają realizowane obecnie projekty pilotażowe, jest zwalczenie w całej Unii wysokiego bezrobocia wśród osób poniżej 25. roku życia.

W chwili obecnej stopa bezrobocia wśród młodych obywateli Unii Europejskiej w grupie 15-24, wynosi blisko 24 proc. i wciąż rośnie. Oznacza to ponad 5,5 mln młodych osób pozostających poza rynkiem pracy, niepodejmujących dalszej edukacji w formie szkolnej bądź uczestnictwa w szkoleniach. Spora część tych osób zakończyła edukację zbyt wcześnie i ich kwalifikacje są na niskim poziomie, co powoduje trudności w podjęciu pracy zarobkowej.

Dlaczego należy znaleźć pracę młodzieży?

Grupę ludzi bez pracy, którzy wcale jej nie szukają, nie uczą się i nie zdobywają żadnych kompetencji zawodowych nazwano NEETS-ami, od angielskiego Not in Education, Employment or Training. Ludzie ci, z różnych powodów (często niezależnych od nich samych) nie są zainteresowani rozwojem swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej. W grupie 15-24 już co siódmy młody obywatel Unii należy do NEETS-ów.

To głównie z myślą o nich stworzono system gwarancji dla młodzieży. Cały system zindywidualizowanych programów dla młodych ludzi opracowano i przetestowano w Finlandii. Zadziałał tak, jak zaplanowano - wpłynął na obniżenie stopy bezrobocia wśród osób poniżej 25. roku życia. Jednocześnie oszacowano, że koszt stworzenia podobnego systemu we wszystkich państwach strefy euro może wynieść 21 mld euro rocznie. Według szacunków, wszystkie kraje Unii w formie zasiłków, utraconych zarobków i podatków, wydają rocznie na młodych ludzi, którzy nie pracują, nie studiują i nie odbywają żadnych szkoleń, aż 153 mld euro!

Za przygotowanie "Gwarancji dla Młodzieży" w Unii Europejskiej odpowiedzialny jest węgierski ekonomista László Andor. Od 2010 roku pełni on funkcję komisarza ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji.

Projekt odpowie, jak zaszczepić "Gwarancje" nie tylko w Miechowie

W Polsce za realizację projektów w ramach "Gwarancji dla Młodzieży" odpowiedzialne będą m.in. Powiatowe Urzędy Pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Oprócz poradnictwa zawodowego, zapewnią one młodym osobom szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwanych przez pracodawców (np. kursy językowe i kursy prawa jazdy kat. B). W ramach Programu, wspierani mają być także pracodawcy, zatrudniający jego uczestników. Będą oni otrzymywać jednorazowe premie za utrzymanie w pracy uczestnika przez pół roku.

W realizowanym w Gminie Miechów projekcie pilotażowym bierze udział 150 mieszkańców Miechowa i okolic w wieku 15-24 lata. Głównym celem tego projektu jest uwrażliwienie tych wszystkich młodych ludzi na rozwój kompetencji i umiejętności, istotnych z punktu widzenia ich potencjalnych pracodawców.

W ramach projektu organizowane są spotkania młodzieży z przedsiębiorcami oraz wyjazdy do Krakowa na targi edukacji i pracy. Poznając realia panujące aktualnie na rynku pracy, uczestnicy projektu będą mogli bardziej świadomie podejmować wybór dotyczący ich przyszłości zawodowej, na przykład wybierając dla siebie szkołę średnią czy decydując się na podjęcie nauki na uczelni wyższej.

W ramach projektu w Miechowie powstał dodatkowo nowy, specjalny organ - Miechowska Rada ds. Rozwoju Kompetencji, w skład której weszli przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw, władz samorządowych, instytucji publicznych oraz jednostek oświaty. Celem Rady jest budowanie sieci współpracy pomiędzy szkołami, przedsiębiorstwami oraz podmiotami mającymi wpływ na sytuację młodych osób na rynku pracy. Spotkania odbywają się co kilka tygodni w Urzędzie Gminy i Miasta Miechów.

Kolejnym działaniem będzie organizacja Miechowskich Targów Edukacji i Pracy, zaplanowanych w dniu 2 czerwca br. Na Małym Rynku ofertę edukacyjną zaprezentują lokalne szkoły oraz uczelnie wyższe. Nie zabraknie przedsiębiorców, którzy opowiedzą o pracy w swoich firmach. Jedną z atrakcji Targów będzie konkurs "You Can Work", w którym uczestnicy będą musieli m.in. zaprezentować swoje umiejętności zawodowe i personalne oraz podjąć się rozmowy kwalifikacyjnej z przedsiębiorcą.

Na kandydatów, którzy zaprezentują się najlepiej, czekać będą nagrody. Ale co najważniejsze, otrzymają oni od ekspertów cenne wskazówki i porady, które będą mogli wykorzystać w swoim dalszym życiu zawodowym.

Jeśli rozwiązania zastosowane w Gminie Miechów i opisane powyżej okażą się skuteczne, zostaną one wykorzystane w innych krajach Unii, a konkretnie w zbliżonych wielkościowo gminach i miejscowościach, które podobnie jak obecnie Miechów, zmagają się z wysokim wykluczeniem zawodowym młodych osób.

Projekt jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Akcji przygotowawczej Programu "Gwarancje dla Młodzieży".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski