Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Wystawa przypomina o tragicznej bitwie sprzed 160 lat

OPRAC.:
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Okazją do stworzenia eskpozycji jest 160. rocznica bitwy miechowskiej
Okazją do stworzenia eskpozycji jest 160. rocznica bitwy miechowskiej UGiM w Miechowie
Na miechowskim Rynku została zainstalowana wystawa. „Niespełnione nadzieje, utracone szanse. Bitwa Miechowska na tle Powstania Styczniowego 1863 r.” Będzie można ją oglądać w centrum miasta przez ponad dwa miesiące.

Wystawa miała swoją premierę 17 lutego z okazji 160. rocznicy bitwy miechowskiej. Można było ją oglądać w Muzeum Ziemi Miechowskiej, Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie oraz w Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ich Rodzin w Strzeżowie Drugim. Składające się na nią tablice przybliżają przebieg oraz skutki bitwy, stoczonej się na ulicach Miechowa.

– Wystawa w ciekawy sposób prowadzi odbiorcę przez wydarzenia związane z Bitwą Miechowską. Fakty historyczne, stare fotografie oraz różne ciekawostki są niezwykle atrakcyjne dla odbiorcy w każdym wieku i będącego na różnym poziomie znajomości historii. Wiedza na temat wydarzeń związanych z bitwą miechowską nie jest powszechnie znana w naszej małej ojczyźnie, dlatego chcieliśmy, aby wystawa była plenerowa i dostępna dla każdego mieszkańca – mówi koordynator projektu Ewa Majewska-Dudek, kierująca Fundacją „Stawiamy na Rozwój”.

Powstanie styczniowe 1863–1864 roku było najdłużej trwającym polskim zrywem niepodległościowym. W jego trakcie stoczono ponad 1200 bitew i potyczek z Rosjanami. Jedną z najbardziej krwawych była bitwa miechowska, w której zginęło około 200 powstańców. Po bitwie Rosjanie dobijali rannych lub wrzucali razem z zabitymi do dołu z wapnem. W ramach represji wywołano pożar miasta, którego nie pozwolono gasić.

Więcej informacji o bitwie można znaleźć na wystawie oraz w folderze, którego darmowe egzemplarze znajdują się w biblioteczkach plenerowych w miechowskim parku miejskim, Biskupicach i Jaksicach.

Inicjatywa została dofinansowana ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Widok obiektu z lotu ptaka

Zagorzyce. Sala gimnastyczna nabiera kolorów. Zdjęcia z drona

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski