Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Obchody 157. rocznicy bitwy miechowskiej

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
W Miechowie obchodzono w poniedziałek 157. rocznicę bitwy miechowskiej. Krwawy epizod powstania styczniowego to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii miasta

Dzieje bitwy, do której doszło 17 lutego 1863 roku w Miechowie są dobrze znane i opisane. Powstańczy oddział dowodzony przez Apolinarego Kurowskiego po wkroczeniu do Miechowa został zaskoczony i rozbity. Zginęło około 200 powstańców. Rosyjscy żołdacy krwawo zemścili się również na cywilnej ludności, mordując, paląc i grabiąc. Ofiarą ich bestialstwa padł nawet burmistrz Paweł Orzechowski, który usiłował powstrzymać gwałty.

Pamięć o bitwie w Miechowie jest ciągle żywa, o czym świadczą m. in. konkursy wiedzy na jej temat organizowane co roku przy okazji kolejnych rocznic. Ich laureaci zostali nagrodzeni podczas okolicznościowego spotkania w Muzeum Ziemi Miechowskiej. W kategorii uczniów szkół średnich najlepsza okazała się Dominika Muszyńska, przed Tomaszem Tomczykiem (oboje LO w Miechowie) i Julią Dziurą (Niepubliczne LO przez ZDZ w Miechowie). Puchar za zwycięstwo w grze miejskiej poświęconej bitwie trafił do uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie.

Dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej Włodzimierz Barczyński przybliżył z kolei dzieje bitwy i powstania styczniowego, posiłkując się przy tym obrazami z tamtego okresu. Zwrócił uwagę, że wiele z nich zawiera błędy, wynikające głównie z faktu, że ich autorzy nigdy w Miechowie nie byli. Swój miechowski epizod ma nawet Jan Matejko. - W miechowskiej bitwie zginął brat jego przyszłej żony - przypomina dyrektor Barczyński i zwraca uwagę, że wiele źródeł – w tym Wikipedia - używa błędnej nazwy „bitwa pod Miechowem”. - Ta potyczka toczyła się niemal w centrum miasta – zaznacza.

Poniedziałkowe obchody rozpoczęły się od mszy w kościele św. Barbary na miechowskim cmentarzu. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem powstańców, a po przejściu na Rynek, pod pomnikiem z Orłem. Uroczystości uświetniły grupy rekonstrukcyjne: pułk Żuawów Śmierci oraz Małogoski Oddział Powstańczy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski