Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metody, które pomogą

(DD)
Do NTM może dojść m.in. podczas wysiłku, śmiania się i kichania
Do NTM może dojść m.in. podczas wysiłku, śmiania się i kichania 123RF
Nietrzymanie moczu. Przybywa nowoczesnych metod leczenia schorzenia. Od niedawna dostępne są już terapie wykorzystujące między innymi botoks, laser i specjalne taśmy

Nietrzymanie moczu (NTM) może dotyczyć nawet 3 milionów Polek. Dlaczego uciążliwa przypadłość dotyka głównie kobiety?

- Nietrzymanie moczu rozwija się u kobiet w czasie ciąży i po porodzie, kiedy mięśnie dna miednicy ulegają rozciągnięciu - mówi dr n. med. Wojciech Szanecki z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna.

- Często towarzyszy temu także nadwyrężenie więzadeł i mięśni podtrzymujących pęcherz moczowy. Źródłem jest także rozciągnięcie pochwy, a co za tym idzie - zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. Przypadłość ta często towarzyszy okresowi menopauzy, jest także dość powszechna u kobiet ze znaczną nadwagą, zwłaszcza brzuszną.

Laseroterapia
Jak leczyć NTM? Jednym z najprostszych zabiegów, stosowanym w terapii NTM jest laseroterapia, np. laserem MonaLisa Touch. Polega na wprowadzeniu do pochwy wiązki lasera, która powoduje obkurczenie jej ścian, zwłaszcza w przedsionku, przedniej ściany i u ujścia pęcherza moczowego.

- Dzięki laseroterapii wzmocnieniu ulegają ściany pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej - wyjaśnia dr Szanecki. - Jednym z efektów zabiegu jest także pobudzenie produkcji glikogenu, substancji ważnej dla nawilżenia pochwy i jej pH, co dodatkowo eliminuje objawy towarzyszące NTM, m.in. świąd i nawracające infekcje.
Zabieg trwa zaledwie 10-15 minut, jest bezbolesny, a efekt odczuwalny jest od razu.

Botoks
Laseroterapia to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Jeśli przyczyną NTM jest tzw. pęcherz nadreaktywny, zaleca się zastosowanie terapii wykorzystującej toksynę botulinową - ten sam preparat, co powszechnie stosowany w medycynie estetycznej.

- Botoks wstrzykiwany jest bezpośrednio do pęcherza moczowego, obniżając nadmierną aktywność tzw. wypieracza moczu - tłumaczy dr Szanecki. - Dzięki temu wyeliminowane zostaje nagłe parcie, prowadzące do niekontrolowanego oddawania moczu. Zabieg przebiega w podobny sposób jak ostrzyknięcie zmarszczek. Jest prosty i szybki. Pełny jego efekt odczuwalny jest już po tygodniu, a utrzymuje się nawet 13 miesięcy.

Wypełniacze
Z kolei w terapiach NTM wysiłkowego coraz powszechniej sięga się po wypełniacze, np. preparat Opsys. W Polsce dostępna jest metoda wstrzyknięcia okołocewkowego. Polega ona na iniekcji substancji wypełniającej w okolice szyi pęcherza moczowego. W efekcie powstaje dodatkowe podparcie dla cewki moczowej - czyli zabieg przywraca cewce moczowej jej właściwy kąt ustawienia, tworząc sztuczną podporę w miejscu, w którym rozciągnięciu uległ mięsień. Powstrzymujemy w ten sposób niekontrolowany wyciek moczu z cewki.

Taśmy
Podobne podparcie tworzy metoda Mini Sling, wykorzystująca specjalne taśmy. Taśma wprowadzana jest podczas zabiegu pod cewkę moczową, unosząc i podpierając szyję pęcherza moczowego. Zabieg wymaga niewielkiego nacięcia w ścianie pochwy, sam jego przebieg jest jednak małoinwazyjny. Efekt w postaci zatrzymania wycieku moczu widoczny jest już po 2 dniach. Okres rekonwalescencji wynosi od 2 do 6 tygodni.

NTM
* Specjaliści wyróżniają trzy typy nietrzymania moczu (NTM). Najczęstsze jest NTM wysiłkowe. Powoduje je niewydolność aparatu zamykającego cewkę lub nadmierna ruchliwość szyi pęcherza. Objawem charakterystycznym jest niekontrolowane oddawanie moczu podczas podnoszenia lub wysiłku, zwłaszcza w czasie biegania, ćwiczeń, wchodzenia po schodach, a nawet w czasie śmiania się i kichania.
* Powszechnie występuje także NTM, którego przyczyną jest nadaktywność mięśnia wypieracza lub zmniejszona podatność ściany pęcherza na rozciąganie. Objawia się częstymi i nagłymi potrzebami oddawania moczu, a także charakterystycznym parciem na pęcherz. Często kobiety dotyka także NTM mieszane, łączące obie te przyczyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski