MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Medale św. Józefa dla dyrektora Michała Niezabitowskiego i przedsiębiorcy budowlanego Marka Mędrali

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Medal św. Józefa prezentuje Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa
Medal św. Józefa prezentuje Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa Fot. Janusz Michalczak
Medale św. Józefa są honorową nagrodą przyznawaną przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych osobom zasłużonym dla rozwoju rzemiosła budowlanego. W roku 2020 laurem tym, wręczonym przez prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, wyróżnieni zostali - Michał Niezabitowski - historyk, dyrektor Muzeum Krakowa oraz Marek Mędrala, przedsiębiorca specjalizujący się w pracach ociepleniowych budynków.

Krakowianie z niecierpliwością oczekują na odsłonę nowej ekspozycji w Pałacu Krzysztofory, przygotowywanej przez Muzeum Krakowa, która została nazwana „Kraków - opowieść od początku bez końca”. Według zapowiedzi dyrektora Michała Niezabitowskiego będzie ona zbudowana według logiki filozoficznych znaczeń minerałów, metalu, kamienia, złota... Ekspozycja podzielona ma być na siedem wnętrz. Część poświęconą rzemiosłu budowlanemu, architekturze, nazwano „Przestrzenią kamienną”.

Pochodzący z 1512 roku, o czym wspomniał prof. Jacek Majchrowski, statut Cechu Murarzy i Kamieniarzy, nadany przez krakowską Radę Miasta, mówi m. in. że mistrzem może zostać tylko obywatel Krakowa lub przybysz, który przyjął obywatelstwo i podporządkował się prawu miejskiemu. Czeladnicy i uczniowie stanowili tzw. „familię” ściśle związaną z osobą i rodziną mistrza. Zachowany do naszych czasów statut z roku 1552 ma charakter szczególny, gdyż został zatwierdzony przez króla Zygmunta Augusta. Więcej nawet, historycy przypuszczają, że dokument ten powstał w królewskiej kancelarii.

Uroczystość odbyła się bezpośrednio po mszy św. odprawionej przez ks. proboszcza Przemysława Sobonia przed odnowionym w latach 2010 – 2014 wspaniałym ołtarzem głównym Bazyliki Bożego Ciała. Na podkreślenie zasługuje fakt, że z kazimierską świątynią związanych jest wielu braci. Jest to między innymi dawna parafia króla Adama Rajpolda, gospodarza uroczystości starszego Cechu Janusza Chwajoła, a także niżej podpisanego. Każdy z nas wiele zawdzięcza byłemu proboszczowi księdzu, wyjątkowemu pedagogowi Tadeuszowi Masłowskiemu, który w minioną niedzielę obchodził jubileusz 60-lecia. Laureaci odebrali dyplomu medalu z rąk wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa Sławomira Pietrzyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski