Małopolskie zespoły zdobyły trzy medale

Paweł Panuś
Mariusz Jurasik był gwiazdą
Mariusz Jurasik był gwiazdą fot. Joanna Urbaniec
Piłka ręczna. Prze dwa dni w Krakowie odbywały się mistrzostwa Polski mastersów. Małopolskie drużyny wypadły bardzo dobrze.

Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie dla Freda Przyjaciele i Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

- Celem naszego stowarzyszenia jest kultywowanie tradycji gry w piłkę ręczną w Krakowie i pamięć o wybitnym sportowcu, jakim był Alfred Kałuziński - mówi prezes SdFP Waldemar Gramek. - To my zapoczątkowaliśmy ideę mistrzostw Polski oldbojów, bo memoriał im. „Freda” organizujemy już po raz dziewiętnasty. Od czterech lat mistrzostwa Polski organizuje ZPRP i najczęściej odbywają się one w Krakowie. Mistrz kraju w __kategorii 50+ wygrywa też memoriał Kałuzińskiego - dodaje.

Zgodnie z wymogami europejskiej federacji mistrzostwa oldbojów rozgrywane są w trzech kategoriach mężczyzn oraz kobiet. Gwiazdą krakowskiej imprezy był były reprezentant Polski Mariusz Jurasik. Znakomity prawoskrzydłowy kilka dni wcześniej zakończył karierę. - Stałem się pełnoprawnym oldbojem. Teraz skupię się tylko na obowiązkach trenerskich w Górniku Zabrze - powiedział wicemistrz świata.

Zespoły z Małopolski wypadły w zawodach bardzo dobrze. Najlepiej w kategorii 50+ Blachy Pruszyński Bochnia, która została mistrzem Polski. W decydującym meczu drużyna z Bochni pokonała Masters Warszawa 12:7. Zespół ten reprezentował będzie nasz kraj podczas mistrzostw Europy w Chorwacji. W bocheńskiej drużynie grali: Roman Krakowski, Janusz Malisz, Andrzej Broczkiewicz, Bogdan Ciekański, Jerzy Garpiel, Tadeusz Konieczny, Wiesław Wnęk, Janusz Malica, Krzysztof Pałkowski, Wojciech Całka, Tomasz Szeląg, Czesław Dąbroś, Zbigniew Potępa, Krzysztof Mroczkowski, Marek Musiał oraz Bogdan Dzieża.

W kategorii 45+ Pabiks Pabianice pokonał w finale Stowarzyszenie dla Freda Przyjaciele 21:10. W krakowskiej drużynie grali: Leszek Grzyb, Dariusz Kowalski, Artur Ermel, Ignacy Dyduch, Robert Flis, Józef Jasiówka, Artur Psuj, Piotr Selwa, Andrzej Batko i Artur Dudek.

Najwięcej drużyn startowało w kategorii 35+. Mistrzem Polski zostało Zagłębie Lubin. Mecz finałowy z Masters Warszawianką zakończył się w regulaminowym czasie gry remisem 16:16, w rzutach karnych triumfowało Zagłębie 4:2. Brązowy medal zdobyło SdFP Kraków po zwycięstwie nad Oldboys Kielce 19:18. Piątą lokatę zajął Tarinwest Tarnów.

Mistrzem Polski kobiet została Zgoda Ruda Śląska, która w finale pokonała Skrę Warszawa 10:8. Trzecie miejsce zajęło Zagłębie Lubin, a na piątym sklasyfikowano Pałac Młodzieży Tarnów.