Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska Noc Naukowców, czyli tabletka z kawy, egzamin w Hogwarcie i badanie drzew tomografem

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Lucyna Nenow
Małopolska Noc Naukowców 2016. Aż 1400 różnych atrakcji czeka na uczestników imprez. W najbliższy piątek 39 instytucji w sześciu małopolskich miastach pochwali się osiągnięciami i zaprezentuje swoje możliwości.

- To największa Małopolska Noc Naukowców w historii, spodziewamy się więc kolejnego rekordu frekwencyjnego - zapowiada marszałek Małopolski Jacek Krupa. W ub. roku w prezentacjach i pokazach naukowych wzięło udział ponad 70 tys. osób.

Autor: Adam Wojnar

W Krakowie piątkowa noc rozpocznie się w Kijów.Centrum niezwykłą wędrówką z dinozaurami. Korzystając z „wehikułu czasu”, będzie się można przenieść do jurajskiego lasu, a także do okresu, gdy światem władały największe zwierzęta lądowe. Zainteresowanie widowiskiem „Naukowe safari z dinozaurami” jest tak duże, że odbędą się dwa pokazy. Swoją polską premierę będzie miał też film „Żywioł. Deepwater Horizon” pokazujący, jak załoga największej i najnowocześniejszej platformy wiertniczej na świecie stawia czoła potędze morskiego żywiołu.

Akademia Górniczo-Hutnicza przybliży zjawiska zachodzące w nanoświecie. Będzie można zobaczyć trójwymiarową, wirtualną rzeczywistość i zapoznać się z działaniem robotów mobilnych. W Laboratorium Wysokich Napięć odbędzie się pokaz „Władcy piorunów - wyładowania elektryczne od A do Z”.

W Akademii Sztuk Pięknych uczestnicy akcji spróbują swoich sił w malarstwie, tworzeniu własnych kompozycji fotograficznych i modelowaniu komputerowym obiektu. Poznają też odpowiedź na pytanie, czy światło ma kształt i czy ten kształt da się zaprojektować?

Uniwersytet Jagielloński zaprasza m.in. do podróży koleją transsyberyjską, podglądania mózgu przy pracy, podsłuchiwania wszechświata, odwiedzenia laboratorium Frankensteina, poznania fizyki w „Gwiezdnych wojnach” czy na egzamin w Hogwarcie.

Na Politechnice Krakowskiej nie zabraknie eksperymentów chemicznych, takich jak: chemia w ciemności, chemia niskich temperatur, laboratorium czterech żywiołów. Na śmiałków czeka wyzwanie - trzeba będzie zrobić tabletkę z kawy.

W świecie roślin i zwierząt na Uniwersytecie Rolniczym można będzie posłuchać choinkowych opowieści, zbadać drzewa tomografem oraz odkryć tajemnice DNA. Goście zrobią też swój własny miniogród, stosując recykling.

Naukowcy z Instytutu Nauk Geologicznych opowiedzą, jak być sprytnym Kopciuszkiem, czyli oddzielić mak od piasku i znaleźć igłę w stogu siana. Ponadto zawita tam zbierający minerały Sherlock Holmes i nauczy zwiedzających, jak nie nabrać się na blask sztucznie wytworzonego kryształu.

W Instytucie Ekspertyz Sądowych będzie się można wcielić w rolę detektywa oraz zapoznać ze sposobami ujawniania, zabezpieczania i analizy śladów na miejscu zbrodni.

Szczegółowy plan Małopolskiej Nocy Naukowców na: nocnaukowcow.malopolska.pl. Niektóre atrakcje wymagają wcześniejszej rejestracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski