Małopolanie brylują w Europie

ART
KAJAKARSTWO GÓRSKIE. Pięć medali mistrzostw Europy juniorów i młodzieżowców (do lat 23) w slalomie wywalczyli nasi "górale". Dorobek regat w Bourg St Maurice to 4 krążki w rywalizacji zespołowej (złoty, srebrny i 2 brązowe) oraz indywidualny brąz zdobyty przez osadę C-2 Filip i Andrzej Brzezińscy.

Wychowankowie Sokolicy Krościenko (obecnie w AZS AWF Kraków), zajęli 3. miejsce wśród młodzieżowców. Do zwycięskiej osady z Czech stracili 5,03 s, a "srebro" przegrali z Hiszpanami o 0,24 s. Wywalczyli "złoto" w przejeździe zespołowym. Dla nich to trzeci udany występ w tym sezonie, w mistrzostwach Europy seniorów zajęli 6. miejsce, a w młodzieżowych MŚ uplasowali się na 3. pozycji.

W kategorii do 23 lat 5. lokaty wywalczyli Michał Pasiut (Start Nowy Sącz) w K-1 mężczyzn i Monika Liptak (Spływ Sromowce Wyżne) w K-1 kobiet. Zawody nie wyszły kilku zawodnikom. Szczawniczanin Rafał Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz), po kontrowersyjnej decyzji sędziów, dostał w półfinale 50 punktów karnych za ominięcie bramki (bez tego miałby 2. wynik) i sklasyfikowany został na 27. pozycji. 11. lokatę w C-1 zajęła Anna Ingier (Start), która w ME seniorów w Krakowie była 8. Pod Wawelem 7. był wówczas Wojciech Pasiut (Start), który we Francji odpadł w eliminacjach (26.).

Indywidualnie w finałach juniorów popłynęli: w K-1 5. Eryk Lejmel (KKK Kraków) i 8. Kacper Ćwik (Start), w C-1 6. miejsce zajął Paweł Smolarski (LKK Drzewica).

Przynależność do kontynentalnej czołówki Polacy (większość kadry to Małopolanie) potwierdzili w rywalizacji zespołów. W U-23 zdobyli 3 medale. Mistrzostwo wywalczyły kanadyjkowe dwójki: bracia Brzezińscy, Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak (Pieniny Szczawnica) oraz tymczasowa osada Kacper Gondek (Start) i W. Pasiut. Dwaj ostatni w zespole C-1, wraz z Arkadiuszem Nieciem (Start), sięgnęli po srebro, przegrywając o 0,13 s z Francuzami (według trenera kadry Janusza Żyłki-Żebrackiego, rywale dotknęli jednej z bramek, protest Polaków w tej sprawie został odrzucony). Młodzieżowy brąz zdobyła męska ekipa K-1 (R. Polaczyk, M. Pasiut i Maciej Okręglak ze Startu). Medalowy dorobek uzupełnił brąz K-1x3 juniorów (Ćwik, Lejmel i Bartosz Dębowski z LKK).