Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszkać w fabryce

(JM)
Na kanwie starych budynków powstają również nowe, od podstaw
Na kanwie starych budynków powstają również nowe, od podstaw Fot. Art Modern
Lofty. Wielu chciałoby w nich mieszkać, ale nie każdego stać. To zwykle kosztowne obiekty.

Choć rynek mieszkaniowy w Polsce odtwarza funkcjonujące na Zachodzie od lat standardy, to pod względem oferty wciąż pozostaje dość zachowawczy. Nabywcy poszukujący czegoś innego, niż standardowe 50 metrów z balkonem na obrzeżach miasta, często muszą obejść się smakiem.

Atrakcyjne, ale mogą przysporzyć trudności

Pojawiające się w ofertach deweloperów lofty do tej pory kojarzyły się raczej ze swoistą ekstrawagancją i konsumencką niszą, niż z realnym segmentem rynku. Pomysł, który pierwotnie narodził się w Stanach Zjednoczonych w połowie ubiegłego stulecia, do Polski dotarł stosunkowo późno.

Mimo że mieszkania urządzone w starych fabrykach czy magazynach w Europie pojawiały się już kilkadziesiąt lat temu u nas pierwsze takie inwestycje ruszyły dopiero w 2006. Pod tym względem szlak przetrzeć mógł nie kto inny, jak Łódź - miasto o wyjątkowo silnych tradycjach fabrykanckich.

Zabytkowe wnętrza XIX-wiecznej przędzalni Karola Scheiblera zaadaptowano na 420 klimatycznych loftów. Ambitna inwestycja zgarniała nagrodę za nagrodą, w tym tytuł najlepszej rewitalizacji w konkursie „Europe & Africa Property Awards” organizowanym przez koncern Bloomberg.

Piękny sen szybko się jednak skończył, gdy w czerwcu 2012 australijski inwestor Opal Property Development ogłosił upadłość, a historyczny kompleks przejął syndyk. Trudności i kilkuletnie przestoje w pracach dały się odczuć także w innych projektach - m.in. w przypadku „Nowej Przędzalni” w Żyrardowie, a także „Bohema Parku” i loftów w dawnej fabryce PZO przy ulicy Grochowskiej w Warszawie. Obiekty takie powstało również w Krakowie. Przykładem mogą być ,,Lofty we młynie” na Zabłociu.

W czym tkwi problem?

Co sprawia, że lofty nadal stanowią w Polsce dość mało wykorzystany przez deweloperów obszar?

Zdaniem Michała Stysia z OPG Property Professionals, za główne czynniki takiego stanu rzeczy należy uznać trudność w realizacji tego typu projektów oraz ograniczone podaży.

- Przyjęło się, że loft musi być duży - liczyć sobie około 100 mkw i do trzech, czterech metrów wysokości. Idealnie, gdy zachowane zostaną też oryginalne elementy konstrukcji, na __przykład drewniane lub ceglane stropy czy żeliwne słupy - wyjaśnia. - W Polsce, gdzie po wojnie fabryki przez długie lata stały nieużywane, ulegały degradacji. To znacząco podbija koszty realizacji i __ceny gotowych lokali - dodaje.

Przykładem może tu być II etap inwestycji ART MODERN w Łodzi, mieście posiadającym wiele obiektów poprzemysłowych, który zakłada adaptację budynku dawnej elektrowni zasilającej przędzalnię wełny na 12 nowoczesnych loftów, skrojonych pod zróżnicowane preferencje i możliwości klientów. W aktualnej ofercie znalazły się zarówno klasyczne, dwupoziomowe apartamenty o powierzchni do 122 mkw, jak też kompaktowe: dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 45 do 73 mkw.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 11. Kim są akademicy?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski