Seniorzy coraz ważniejsi na rynku

Seniorzy coraz ważniejsi na rynku

JM

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Mieszkania projektowane dla seniorów muszą mieć udogodnienia
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©FOT. 123RF

Nieruchomości. Według firmy badawczej REAS polski rynek nieruchomości wkrótce będzie należał do seniorów. To jak dotąd najmniej zagospodarowana grupa docelowa. Deweloperzy powinni zatem wziąć pod uwagę zmiany demograficzne i przygotować ofertę skierowaną do osób starszych.
Dane mówią same za siebie, polskie społeczeństwo się starzeje. Obecnie 20 proc. wszystkich Polaków to właśnie seniorzy, a w ciągu najbliższych lat liczba grupa ta będzie stanowiła aż 33 proc. obywateli. W 2050 roku osób w wieku poprodukcyjnym (kobiety 60+, mężczyźni 65+) będzie więcej niż 25-latków. Prognozy powinny być drogowskazem dla deweloperów, ponieważ wkrótce może to być najważniejsza grupa docelowa na rynku mieszkaniowym.

- Nie mówimy tu o specjalistycznych placówkach, choć ich obecność będzie niezbędna, czy osiedlach zamkniętych, przeznaczonych tylko dla seniorów - zauważa Piotr Kijank, ekspert Grupy Deweloperskiej Geo. - To są normalne mieszkania z pewnymi udogodnieniami. Wystarczy, że w budynku umieścimy windę i podjazdy w miejsce schodów, a osoba starsza będzie mogła zamieszkać na 3 piętrze.

Osoby w wieku emerytalnym najczęściej wychowały już dzieci i mieszkają same. Często mieszkanie lub dom są zbyt duże dla ich potrzeb, a koszt utrzymania zbyt wysoki. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest sprzedaż lub zamiana lokum na mniejsze. Współcześni seniorzy są bardziej świadomi ograniczeń, jakie czekają ich w przyszłości, a także bardziej skłonni do zmiany miejsca zamieszkania w celu poprawienia jakości życia.

Istotna jest dla nich bliskość lokali usługowych, aptek czy przychodni, a także dobrze skomunikowana okolica z resztą miasta, oznaczająca łatwy dojazd autobusem czy tramwajem. Nie bez znaczenia pozostaje przestrzeń wokół osiedla umożliwiająca swobodne przemieszczanie się, a więc obecność barierek, ławek czy jak najmniejsza liczba schodów. Atutem będą parki i tereny rekreacyjne w okolicy osiedla.

W inwestycjach tych powinny być windy, a lokale kompaktowe tzn. na mniejszej ilości metrów kwadratowych jest więcej pokoi. To właśnie takie mieszkania, będą pożądane przez osoby w zaawansowanym wieku.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama