Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska ma wciąż bardzo wysoki - 25-procentowy - odsetek osób, które nigdy nie korzystały z internetu

(JM)
Sieć internetowa umożliwia np. monitorowanie osiedli
Sieć internetowa umożliwia np. monitorowanie osiedli Fot. Bosch Smart Home
Internet. Polska, jak się okazuje, nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału oraz możliwości, jakie niesie za sobą cyfryzacja. Wraz z Łotwą i Litwą nadal pozostaje w tyle w stosunku do innych krajów regionu w kluczowych kategoriach. Mówi o tym najnowszy raport niezależnej organizacji analityczno-badawczej Top of Digital Europe (ToDE) dla regionu państw Morza Bałtyckiego.

Internet wcale nie tak dostępny

Problemem jest zbyt wolne tempo rozwoju cyfrowego oraz za mały dostęp do nowoczesnych technologii. Polska plasuje się na pierwszym miejscu pod względem największej liczby osób, które nigdy nie korzystały z internetu (25 proc.), ma też wysoki odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do sieci (19 proc.).

Nasz kraj prezentuje również wolny przyrost przedsiębiorstw korzystających z usług w chmurze (mniej niż 10 proc.), a właśnie to otwiera przed firmami szerokie możliwości rozwoju i działalności również poza granicami kraju.

Podsumowując, przy dotychczasowym tempie rozwoju potrwałoby to zbyt długo, by dogonić poziom obserwowany w Estonii czy Norwegii.

Dodajmy, że najlepszym mobilnym internetem na świecie może pochwalić się Korea Południowa. Tam, dostęp do niego można uzyskać aż na 97 proc. obszaru, a średnia szybkość pobierania danych wynosi 27 Mbps. Polska plasuje się mniej więcej w środku zestawienia, na 34. miejscu wraz z Boliwią, Meksykiem i Rumunią. - Polska mimo to ma ogromny potencjał, na przykład w zakresie wiedzy teleinformatycznej - mówi Torben Aaberg, przedstawiciel Baltic Development Forum, organizacji będącej współzałożycielem ToDE.

- Zauważamy wzmożoną aktywność startupów oraz zainteresowanie ze strony globalnych firm, co oznacza, że nadszedł właściwy moment na wykorzystanie tego potencjału. Niewykorzystanie tej okazji może spowolnić wykorzystywanie cyfryzacji w budowaniu polskiej gospodarki.

Dobrym przykładem jest nawiązanie ściślejszej współpracy administracji państwowej z szeroko pojętą branżą zajmującą się produkcją urządzeń.

- Już teraz powołane rok temu Ministerstwo Cyfryzacji pochwalić się może szeroką współpracą z sektorem bankowym - podkreśla Piotr Marczuk z Microsoft Poland. - Rezultatem było wdrożenie m.in. projektów 500+ online, czy Profil Zaufany, czyli elektronicznej platformy umożliwiającej załatwianie spraw urzędowych.

Pozytywnym sygnałem, mówi Piotr Marczuk, jest również projekt zakładający budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, którego założeniem jest podłączenie do 2018 r. wszystkich szkół w Polsce do szerokopasmowej sieci oraz wprowadzenie do nich podstaw nauki kodowania. Na uwagę zasługują indywidualne inicjatywy, mające na celu budowanie konkurencyjności Polski i przyspieszenie jej rozwoju cyfrowego. - Uruchomiliśmy specjalny program BizSpark, który pozwala przez pierwszy okres wchodzącym na rynek firmom na bezpłatne wykorzystywanie zaawansowanych technologii Microsoft, na bazie których budować można swoje rozwiązania - mówi Piotr Marczuk z firmy Microsoft.

Obecnie w programie zarejestrowanych jest około 2300 startupów, czyli firm tworzonych dla poszukiwania rozwiązań, które zagwarantują im ich rozwój, co daje nadzieję na dalszy rozwój gospodarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski