Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczytowe osiągnięcie Jacquesa Offenbacha

Łukasz Gazur
Światowej sławy reżyser, Michał Znaniecki, znów pracuje w Krakowie
Światowej sławy reżyser, Michał Znaniecki, znów pracuje w Krakowie fot. Anna Kaczmarz
Spełnił swoje marzenie. Chciał stworzyć utwór, który wpisze go w świat sztuki wysokiej. Dotąd bowiem Jacques Offenbach był „tylko” kompozytorem lekkich utworów, operetek. Lubianych przez publiczność, ale jednak traktowanych jako lekka rozrywka. I udało się. 9 czerwca godz. 19 Opera Krakowska.

„Opowieści Hoffmana” uznane zostały za jego szczytowe osiągnięcie. Teraz po utwór sięga światowej sławy kompozytor, Michał Znaniecki, znanego krakowskiej publiczności z inscenizacji „Don Giovanniego”, „Eugeniusza Oniegina”, „Miłości do trzech pomarańczy” i „Króla Rogera”. Jego interpretację zobaczymy na deskach Opery Krakowskiej. Premiera już 9 czerwca.

Dzieło Offenbacha to dla mnie wyzwanie ze względu na wielość istniejących wersji. Jest to bardzo twórcze, gdyż tak naprawdę muszę wraz z dyrygentem stworzyć jej własną wersję - mówi sam reżyser.

Libretto opery oparte jest na kilku opowiadaniach niemieckiego romantyka, prekursora fantastyki grozy, E.T.A. Hoffmanna, który występuje w niej także jako postać. To on opowiada dzieje swoich miłości do trzech kobiet: Olimpii, Antonii i Giulietty. Każda z miłości jest inna i każda nieosiągalna, ponieważ zawsze jakiś demon zła krzyżuje plany spełnienia. Hoffmannowi pozostaje wierna wyłącznie Muza, tylko ją może kochać, bo taki jest los Poety. Muzyka opery idealnie przylega do warstwy dramaturgicznej, każda z opowieści otrzymała odmienny koloryt, nad całością unosi się aura fantastyki, tak charakterystyczna dla Hoffmannowskiej prozy. „Opowieści” obfitują we wspaniałe muzyczne przeboje a wśród nich niezwykle popularna barkarola, aria lalki Olimpii, pieśń Antonii czy pieśń o karle Kleinzacku.

Tradycją w Operze Krakowskiej stały się spotkania towarzyszące premierom. Dzięki nim poznajemy nie tylko historię utworów, genezę ich powstania, ale przede wszystkim pomysły twórców poszczególnych inscenizacji. Nie inaczej będzie tym razem. W cyklu „Inspiracje” spotkamy się z samym Michałem Znanieckim, a także z Tomaszem Tokarczykiem, który jest kierownikiem muzycznym Opery Krakowskiej. „Spotkanie z twórcami pozwoli nam poznać kulisy pracy nad operą, zarówno w warstwie dramatycznej, jak i muzycznej” - zapowiadają organizatorzy. Spotkanie odbędzie się odbędzie się 5 czerwca o godz. 17.30 na Antresoli Opery Krakowskiej. By wziąć udział w spotkaniu, trzeba zadbać o odebranie wejściówek, które dostępne są już w kasie Opery Krakowskiej.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski