Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Operowy karnawał. Odmieniona Opera Rara wraca w tym roku jako trzytygodniowy festiwal

Mateusz Borkowski
Po raz pierwszy w Krakowie wystawiona zostanie „A Madrigal Opera” minimalisty Philipa Glassa
Po raz pierwszy w Krakowie wystawiona zostanie „A Madrigal Opera” minimalisty Philipa Glassa Fot. archiwum
Piątek - niedziela, 20-22 stycznia, godz. 19, Aula bł. Jakuba oo. Franciszkanów. Znany i ceniony cykl Opera Rara przeszedł metamorfozę i począwszy od tego roku odbywa się jako festiwal.

To jednak nie jedyna zmiana, ponieważ poza dziełami epoki baroku, prezentowane będą również opery z XIX i XX wieku i recitale wokalne. Kolejną innowacją są również półsceniczne, bądź sceniczne inscenizacje.

Po inauguracyjnym widowisku „Le Carnaval Baroque” z udziałem Le Poème Harmonique pora na prezentację dzieła słynnego amerykańskiego minimalisty Philipa Glassa. Ceniony reżyser młodego pokolenia, Krzysztof Garbaczewski, który stale eksperymentuje z nowymi mediami, przedstawi swoją kompozycję „A Madrigal Opera”. To opera, która w sensie dramaturgicznym jest dziełem otwartym. Wszystko, co prócz muzyki możemy wyczytać z partytury, to data powstania (1979 rok) i obsada (sopran, dwa mezzosoprany, tenor, baryton, bas oraz skrzypce i altówka). Ta czteroczęściowa kameralna opera pozbawiona jest określonego libretta, dzięki czemu może być konstruowana przez reżysera według jego wyobraźni.

W spektaklu, który będzie wystawiany przez trzy kolejne wieczory w auli bł. Jakuba (ul. Franciszkańska 4) wystąpią aktorzy-tancerze (Iza Szostak, Małgorzata Gorol, Tomasz Bazan, Karol Tymiński, Paweł Sakowicz i Hiroaki Murakami) oraz muzycy Capelli Cracoviensis. Usłyszymy Michalinę Bienkiewicz - sopran, Helenę Poczykowską - mezzosopran, Łukasza Dulewicza - alt, Piotra Szewczyka - tenor, Dominika Kujawę - baryton, Michała Dembińskiego - basa oraz Radosława Pujanka - skrzypce i Anetę Dumanowską - altówka. Za dramaturgię odpowiada Katarzyna Naliwajek, reżyserem świateł jest Bartosz Nalazek, wideo przygotował kolektyw VRfromafrika, a kostiumy stworzył Sławomir Blaszewski.

A już 26 stycznia w Auli Collegium Novum UJ z recitalem wystąpi austriacka mezzosopranistka Michaela Selinger, którą usłyszymy w repertuarze złożonym z utworów J. Brahmsa, A. Berga oraz C. Debussy’ego. Festiwal potrwa do 10 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski