Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Don Pasquale

Don Pasquale

1/2

(© FOT. Ryszard Kornecki)

Próba z udziałem Mariusza Kwietnia i Australijki Alexandry Flood
Operę komiczna w trzech aktach Gaetana Donizettiego wyreżyserował Jerzy Stuhr, który tym spektaklem zadebiutuje w nowym dla siebie gatunku, jaki jest opera. 2-4, 6 grudnia, godz. 18.30, Opera Krakowska.
Operę „Don Pasquale” wystawiono po raz pierwszy w Paryżu w 1843 roku. Donizetti skomponował swoje dzieło w rekordowym tempie, bo zaledwie w ciągu 11 dni. Na krakowskiej scenie słynną operę wystawiono do tej pory dwukrotnie: w 1962 i 2007 roku. O czym opowiada libretto? Podstarzały bogaty mieszczanin Don Pasquale zamierza wydziedziczyć swojego siostrzeńca Ernesta, który oczekując na spadek po wuju, pragnie poślubić biedną Norinę.

Don Pasquale knuje niecny plan i sam postanawia się ożenić. Na swego powiernika wybiera Doktora Malatestę, nie wiedząc, że ten prawdziwą sympatią darzy młodego Ernesta. Tym sposobem Malatesta, Norina i Ernesto, usiłują wystrychnąć Don Pasquale na dudka. Planują wiec zabawną intrygę…

Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, kostiumy są autorstwa Marii Balcerek, scenografię zaprojektowała Alicja Kokosińska. Ruch sceniczny opracował Jacek Tomasik, za przygotowanie chóru odpowiada Jacek Mentel, a za reżyserię światła Bogumił Palewicz.

W partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia, światowej sławy barytona, gwiazdę Metropolitan Opera , który kreował już tę rolę na scenach Nowego Jorku i Barcelony. W obsadzie ponadto: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang-Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto) oraz Alexandra Flood i Anna Wolfinger (Norina). Chór i Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się