Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

17. Festiwal filmu Niemego w Kinie Pod Baranami

17. Festiwal filmu Niemego w Kinie Pod Baranami

1/4

(© fot. archiwum)

W „In the Land of the Head Hunters” poznamy życie Indian
Dziś w Kinie Pod Baranami rozpoczyna się 17. Festiwal Filmu Niemego, który potrwa do 4 grudnia.
Przed nami pokazy filmów z muzyką na żywo.Motywem przewodnim tegorocznej edycji FFN, przypadającej w 120. rocznicę pierwszego pokazu filmowego na ziemiach polskich (14 listopada 1896), jak piszą organizatorzy, są podróże - zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Widzowie, wraz z bohaterami filmów fabularnych i dokumentalnych wsiądą do pociągów, aeroplanów, na statki i do zaprzęgów konnych, aby dzięki zachowanym - a nierzadko odnowionym cyfrowo - obrazom filmowym zobaczyć, jak świat wyglądał przed stuleciem.

Szczegółowy program znajdziemy na stronie: www.kinopodbaranami.pl.

Poniżej nasze rekomendacje.

„In the Land of the Head Hunters”, 1914
Reż. Edward Sheriff Curtis, USA
{dziś, godz. 19.30}


Motana, syn wielkiego wodza, wyrusza na wyprawę w nadziei na duchową przemianę. Przestrzeganie postu i stawianie czoła przeciwnościom ma dać mu ponadnaturalną siłę, dzięki której będzie mógł stać się wodzem równie potężnym jak jego ojciec.

W 1911 roku, w ramach ogromnego przedsięwzięcia, znany fotograf Edward S. Curtis wyruszył na wyspę Vancouver na terenie Kolumbii Brytyjskiej, aby udokumentować życie Indian Kwakwala.

„Misja na Marsa”, 1918
Reż. Holger-Madsen, Dania
{dziś, godz. 19.30}


Film będący swoistym nawiązaniem do meliesowskiej „Podróży na Księżyc”, opowiada historię wyprawy kilku śmiałków pojazdem Excelsior na Marsa. Inaczej niż w filmach późniejszych, planeta w filmie Holgera-Madsena nie jest zamieszkiwana przez wrogich kosmitów, ale przyjaźnie nastawione ludzkie istoty. Mars przypomina tutaj wyidealizowaną rajską krainę, stylizowaną na antyczną Grecję.

„Czarny pirat”, 1926
Reż. Albert Parker , USA
{sobota, godz. 21.15}


Banda piratów napada na statek mordując niemal całą załogę. Po zatopieniu okrętu morze wyrzuca na wyspę dwóch ocalałych z rzezi - starszego arystokratę i jego syna. Ojciec tuż przed śmiercią wręcza synowi swój sygnet rodowy. Młody człowiek poprzysięga zemstę. Udaje mu się zaciągnąć na piracki statek, gdzie dzięki swoim zdolnościom zyskuje sławę jako “czarny pirat”.

Pokaz filmów Oktavijana Miletića - ojca chorwackiego filmu autorskiego
{niedziela, godz. 16.30}


Chorwacki reżyser i operator Oktavijan Miletić rozpoczął karierę filmową pod koniec lat 20. żartobliwymi amatorskimi filmami, przeznaczonymi do oglądania w gronie rodziny i przyjaciół. W latach 30. jego filmy stały się dużo poważniejsze, a Miletić udostępnił je publiczności. W tamtych czasach byli to przede wszystkim koledzy ze stowarzyszenia filmowców-amatorów Kino-klub Zagrzeb oraz publiczność różnych krajowych i zagranicznych przeglądów filmu amatorskiego. Niekwestionowana wartość artystyczna tych obrazów przyniosła reżyserowi liczne nagrody, m.in. na berlińskim festiwalu Photokino-Verlag oraz międzynarodowym paryskim konkursie w 1933 roku, w którego jury zasiadał sam Louis Lumière.


 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się