Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie otyłości to złożony proces

(DD)
Choć w „dietach cud” można przebierać do woli, w statystykach nie widać ich efektów
Choć w „dietach cud” można przebierać do woli, w statystykach nie widać ich efektów Andrzej Banaś
Styl życia. Dieta odchudzająca na tydzień czy dwa niczego nie zmieni. Skuteczna walka z otyłością to odejście od złych nawyków na zawsze

Już co 6. Polak cierpi na otyłość. Na świecie - co 12. osoba. Ich największym problemem nie jest wygląd, a poważne choroby, do których prowadzi nadmierna waga. W Dzień Walki z Otyłością (24 X) warto sobie uświadomić, że otyłość jest chorobą.

W Polsce jest więcej osób cierpiących na nadwagę i otyłość niż tych z prawidłową masą ciała. I choć krytyka społeczna dotyka przede wszystkim ich wyglądu, to najgorsze konsekwencje kryją się wewnątrz organizmu. Otyłość i nadwagę uznaje się za powód nawet jednej trzeciej zachorowań na nowotwory złośliwe, m.in. trzonu macicy, przełyku, piersi, nerki i pęcherzyka żółciowego. WHO podaje, że w Europie nadmierna masa ciała stanowi przyczynę miliona zgonów rocznie. Otyłość, oprócz konsekwencji zdrowotnych, łączy się również z kompleksami, odrzuceniem społecznym, pogorszeniem jakości życia seksualnego, a nawet niższymi zarobkami. Otyłość to choroba, którą można wyleczyć.

- Niestety, ludzie zdążyli się już przyzwyczaić do __wstrząsających statystyk - zauważa dr n. med. Angelika Wałach, dyrektor Centrum Leczenia Otyłości. - Trwają w nieprawidłowych nawykach żywieniowych do czasu, gdy wygląd zaczyna im przeszkadzać w codziennych czynnościach. Próbują wtedy rozmaitych, często szkodliwych, diet. Dopiero, kiedy dopadają ich powiązane z otyłością choroby, takie jak cukrzyca typu 2, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy udar mózgu, kierują się do __lekarza specjalisty.

Gdy osoba otyła zgłasza się np. do kardiologa z powodu bólu w klatce piersiowej, często słyszy oczywistą i jednocześnie niekonkretną radę: „Proszę schudnąć” i czasem również „Proszę się więcej ruszać”.

- To dlatego tak ważne jest, by trafić do ośrodka, w którym rady są konkretne, a proces leczenia rozpisany jest przez specjalistów na małe i __realistyczne kroki - podkreśla ekspertka. - Tak ogólne zalecenia zazwyczaj nie działają, a ich efektem bywa kilkudniowe głodzenie się i poczucie zawodu, gdy potem powraca się do swoich fatalnych nawyków.

Leczenie otyłości wymaga kompleksowej opieki lekarskiej, m.in. lekarza chorób wewnętrznych, dietetyka, fizjoterapeuty, często psychologa, kardiologa czy ortopedy. Interdyscyplinarne podejście gwarantuje skuteczną kurację, ponieważ powody tej choroby bywają różne - to nie tylko zbyt kaloryczna dieta i brak ruchu, ale również zaburzenia endokrynologiczne (np. niedoczynność tarczycy), reakcja na niektóre leki, zaburzenia nastroju, stres. Podstawę kuracji stanowi dieta, ale taka, w której ważniejsze niż ograniczanie, jest dostosowanie jadłospisu do organizmu pacjenta.

- Mieliśmy przypadki, kiedy pacjenci chudli, gdy zaczynali więcej jeść - mówi dr Angelika Wałach. - Równolegle z dietą wprowadza się ćwiczenia odpowiednio dobrane do kondycji pacjenta, który przez nadwagę może zmagać się z zapaleniami stawów i kości czy zwyrodnieniami kręgosłupa. Praca z __bardzo otyłymi pacjentami to zadanie dla doświadczonych fizjoterapeutów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski