Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowoczesny sprzęt dla chorych na raka krtani

Dorota Dejmek
Dorota Dejmek
Aneta Zurek / Polska Press
Najczęstszym nowotworem operowanym na Oddziale Otolaryngologii Szpitala im. St. Żeromskiego w Krakowie jest rak krtani. Jeszcze do niedawna wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane były tradycyjnie, z dostępu zewnętrznego, ale już teraz laryngolodzy operacje usuwania nowotworów krtani często przeprowadzają metodą endoskopową, za pomocą lasera CO2.

Często, ale mogliby jeszcze częściej. Warunek? Guz nowotworowy powinien być zdiagnozowany na wczesnym etapie rozwoju, niezbyt duży. - Wczesne nowotwory można operować metodą endoskopową - podkreśla dr n. med. Paweł Papież, ordynator Oddziału Otolaryngologii w „Żeromskim”. - Korzyści dla chorego to krótka hospitalizacja, zabieg jest bowiem nierozległy, nie pozostawia zewnętrznych ran, nie trzeba zmieniać opatrunków, proces gojenia jest szybszy.

U pacjentów po usunięciu krtani w Oddziale Otolaryngologii wykonywane jest protezowanie głosu. - Kiedy chory traci narząd mowy, od razu wszczepiamy protezę, co zdecydowanie poprawia jego komfort życia - dodaje szef Oddziału. - Na pewno jest też łatwiejsza decyzja o wyborze rodzaju zabiegu, jeśli chory wie, że zostanie wszczepiona proteza, która pozwoli na komunikację z otoczeniem.

Zanim pacjent trafi na stół operacyjny, laryngolodzy przeprowadzają badanie endosko-powe z użyciem NBI (Narrow Band Imaging), czyli wąskiej wiązki światła. Badanie NBI wykorzystywane jest w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej i pozwala wykryć zmiany dotąd niewidoczne. - Badanie NBI wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynie krwionośne, pozwala doprecyzować miejsce i rozległość nowotworu na powierzchni błony śluzowej - wyjaśnia dr Papież. - Zdrowa śluzówka pokrywająca górne drogi oddechowe ma zabarwienie różowoczerwone. Dzięki NBI możliwa jest ocena jej koloru oraz wychwycenie miejsc o wzmożonym metabolizmie i nadmiernym unaczynieniu, które inaczej się barwią pod wpływem światła, co może świadczyć o zmianie nowotworowej. NBI może być przydatną metodą przesiewową do badań wstępnych; pozwala również na diagnostykę zmian nowotworowych w gardle i jamie ustnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Nowoczesny sprzęt dla chorych na raka krtani - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski