Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Tak się jakoś pusto wokół nas zrobiło

Tak się jakoś pusto wokół nas zrobiło

Tak się jakoś pusto wokół nas zrobiło Tak się jakoś pusto wokół nas zrobiło
Rezolucja europarlamentu, potępiająca antyunijną propagandę Rosji, przeszła właściwie bez echa. Zachód powtórzył to, co mówi od dawna na temat moskiewskich trolli, siejących zamęt kłamstwami powielanymi masowo na portalach społecznościowych i w telewizjach, które Kreml stara się kupować także poza swoimi granicami, np. w Serbii.
Moskwa po rezolucji wyraziła rytualne oburzenie i w zasadzie to by było na tyle. Klasyka. Warto jednak przyjrzeć się bliżej (analizujemy to dokładnie na str. 9 głównego grzbietu Dziennika) mapce obrazującej, jak głosowali europosłowie z poszczególnych państw. Widać wyraźnie, że Francuzi, Włosi, Austriacy, Portugalczycy, Grecy i Cypryjczycy wprost marzą, by Unia odczepiła się od Moskwy.

Mniej niż 30 proc. przedstawicieli tych krajów zagłosowało bowiem za rezolucją opartą na logicznej analizie faktów. To bardzo czytelny (i ponury) sygnał, zwłaszcza w obliczu niedzielnego referendum we Włoszech, które może skończyć się upadkiem rządu i przejęciem władzy przez nawołujący do zniesienia sankcji Ruch Pięciu Gwiazd.

Jeśli jeszcze weźmie się pod uwagę to, że za rok we Francji rządzić będzie zapewne promoskiewska Marine Le Pen lub inny rusofil Francois Fillon, to zaczyna robić się wokół nas niewesoło. Została nam właściwie tylko Angela Merkel, ale dla naszych obecnych władz to nie jest właściwy kierunek poszukiwania sojuszy.

My patrzymy dziś dalej, za kanał, licząc na sztamę z Wielką Brytanią. To oczywiście cenny partner, silny i bogaty, tyle że daleki i raczej nie będzie się bił za naszą wolność. To już wiemy co najmniej od 1939 roku.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się