Landseer

(DD)

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Landseer
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. 123RF

Rasy psów. Biało-czarny, łaciaty landseer to duży, silny i harmonijnie zbudowany pies. Jego głowa jest masywna, szyja gruba i muskularna, a palce łap połączone ma błoną pławną.
Bo landseery to wybitni pływacy, cechuje je pasja do wody. Początkowo pomagały rybakom, dziś są wykorzystywane głównie w ratownictwie wodnym (uratowały wielu ludzi od utonięcia), ale także jako psy stróżujące i towarzyszące.

Rasa wyhodowana została w Kanadzie w XVIII w. z nowofundlanda. Do Europy landseery zostały przywiezione przez rybaków, a spopularyzowane przez Anglików, u których cieszyły się dużym uznaniem za wierność. Ich imponujący wygląd stał się motywem przewodnim w sztuce i malarstwie XIX wieku.

Sir Edwin Landseer niezwykle często przedstawiał na swoich obrazach postać wielkiego biało-czarnego psa, skutkiem czego rasa została nazwana jego nazwiskiem. Jeszcze dziś przez część organizacji kynologicznych uznawana jest za biało-czarną odmianę nowofundlanda, natomiast Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje landseery (od 1959 r.) za odrębną rasę. W Polsce są bardzo rzadko spotykane.

W tym potężnym psie (wysokość w kłębie 72-80 cm, suki 67-72 cm; waga 59-62 kg, suki 45-54 kg), budową przypominającym nowofundlanda, w rzeczywistości jednak większym i cięższym, kryje się równie ogromne i kochające serce. Landseer to przyjaciel na całe życie - zaskakuje swym oddaniem, wiernością, dobrocią i wrażliwością już od szczenięcia. Zrównoważony, niekonfliktowy, całkowicie pozbawiony agresji, niezwykle cierpliwy, a w razie potrzeby już samą posturą budzący respekt i zniechęcenie ewentualnego napastnika.

Zalety landseerów - zwłaszcza ich skłonność do obrony słabszych, głównie dzieci - były opisywane przez wielu poetów, m.in. przez lorda Byrona. Dobrotliwy olbrzym uwielbia ruch, zabawę, spacery i pływanie, ale nader wszystko potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Źle znosi upały, chyba że ma w pobliżu wodę.

Za to zima mu niestraszna, kocha śnieg i zabawy na mrozie. Gęsty włos landseerów jest odporny na zimno i wilgoć, pielęgnacja szaty nie sprawia większych problemów. Psy kąpiemy okazjonalnie, za to czeszemy regularnie, ale nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Rasa jest generalnie zdrowa. Do najczęściej spotykanych przypadłości zdrowotnych zaliczamy dysplazję stawów biodrowych i skręt żołądka. Dzięki selektywnej hodowli wyeliminowano większość schorzeń.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama