Boskie kanapki pana Hawełki

Boskie kanapki pana Hawełki

Andrzej Kozioł

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kuchnia. Na wycieczki zabierało się Butersznyty. Krajaneczki, czyli Canapés, zdobiły stoły.
Współczesna restauracja Hawełki, niegdyś królestwo kanapek

Współczesna restauracja Hawełki, niegdyś królestwo kanapek ©Archiwum

Jeszcze nie tak dawno na podmiejskie wycieczki brano butersznyty, wbrew ich nazwie (butterschnitte) składające się nie tylko z pieczywa i masła, ale także z innych miłych dodatków, nawet zimnych sznycli, czyli mielonych. Mówiąc najprościej, butersznyty były po prostu kanapkami. Krewnymi sandwiczy i kojarzących się salonowo tartinek. Dzisiaj, kiedy już trochę zapomniano o wytwornych tartinkach, kiedy butersznyty kojarzą z piknikami pana Pickwicka, pozostały nam kanapki. Zwyczajne, pospolite kanapki, które mogą się jednak pochwalić świetną historią, w Krakowie związaną ze znakomitym restauratorem Antonim Hawełką. Autor uroczych wspomnień, Mieczysław Smolarski, tak pisał o tej znakomitości:

Kto poza literatami i malarzami mógł poszczycić się takim rozgłosem jak Hawełka. (Mowa oczywiście o właścicielu, a nie restauracji.) On to wymyślił kanapki, obłożone bryndzą z papryką, łososiem, kawiorem, serem szwajcarskim i w ciasnym pierwotnie pomieszczeniu w Krzysztoforach zaledwie mógł obsłużyć tłoczących się gości.

Także według Mieczysława Czumy i Leszka Mazana, dziennikarzy od lat udowadniających, iż Kraków jest pępkiem świata, pierwsze w kraju kanapki zaczęto podawać w tym właśnie mieście, w 1878 roku, oczywiście w lokalu Antoniego Hawełki:

Na początku ich rozmiary były niewielkie: kromki bułki posmarowane świeżym, śmietankowym masłem, kawałek homara, sos majonezowy, plasterek surowego ogórka lub jajka na twardo. Potem serwowano już kanapki olbrzymie, kilkupiętrowe, a składały się prócz bułki z sardynką, kawałka surowej szynki, jajka na twardo i kawioru.

Pozostało jeszcze 58% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama