Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny wyjazd na wakacje. Od stanu pojazdu może zależeć nasz letni wypoczynek

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Gdy nie serwisujemy regularnie samochodu, kontroli powinno zostać poddane również  zawieszenie, układy kierowniczy i hamulcowy najlepiej z demontażem klocków
Gdy nie serwisujemy regularnie samochodu, kontroli powinno zostać poddane również zawieszenie, układy kierowniczy i hamulcowy najlepiej z demontażem klocków Fot. Archiwum Polskapress
Urlop za kółkiem. Aby cieszyć się z uroków wypoczynku i nie mieć zepsutego wyjazdu warto poświęcić trochę czasu naszemu samochodowi.

Aby cieszyć się z uroków wypoczynku i nie mieć zepsutego wyjazdu warto poświęcić trochę czasu naszemu samochodowi.
Pewne czynności możemy wykonać samodzielnie jeśli mamy żyłkę motoryzacyjną, jednak obecnie, ze względu na duże zaawansowanie techniczne, coraz częściej przy obsłudze samochodów są potrzebne specjalistyczne narzędzia oraz wiedza. Dlatego uzasadnione jest skorzystanie z profesjonalnego serwisu, który dokładnie sprawdzi stan techniczny naszego auta.

Co powinno być sprawdzone?

W dużej mierze zakres przeglądu zależy od czynności, jakie były wykonywane przy naszym samochodzie w ostatnim okresie.
- Jeżeli nie posiadamy tych informacji lub nie serwisujemy w sposób regularny samochodu, lista kontrolna będzie długa - podkreśla inż. Marek Nodzyński, ekspert w dziedzinie motoryzacji. - Sprawdzeniu powinny podlegać wszystkie podzespoły mające wpływ na bezpieczeństwo oraz na bezusterkową eksploatację. Zacznijmy od prostych czynności. Na przykład sprawdzenia oświetlenia. Należy zwrócić uwagę czy światło jest intensywne i odpowiedniej barwy oraz czy reflektory są prawidłowo ustawione. Jeżeli mamy zastrzeżenia co do intensywności świecenia, najlepiej zdecydować się na wymianę obu żarówek. Jednak ich wymiana w niektórych modelach samochodów jest tak utrudniona, że praktycznie niewykonalna w warunkach drogowych.

Na uwagę zasługuje stanu piór wycieraczek, a także poziom oleju w silniku, skrzyni biegów, wspomaganie układu kierowniczego. Duże znaczenie ma poziom i stanu płynu hamulcowego, który ze względu na swe właściwości higroskopijne, chłonie wilgoć ( już 2-procentowa zawartość wody w płynie DOT 4 obniża jego temperaturę wrzenia z 270 o 180 st. C, co kwalifikuje płyn do wymiany). Producenci samochodów zalecają jego wymianę co 2 lata lub w przypadku gdy temp. wrzenia płynu jest poniżej 185 st. C).

Sprawdźmy także poziom oraz stanu płynu chłodzącego (podobnie jak w przypadku płynu hamulcowego producenci zalecają wymianę co 2 lata, z wyjątkiem płynów typu Long Life). Powinniśmy też zwrócić uwagę na poziom płynu do spryskiwaczy oraz ich działanie, i stan naładowania akumulatora. Warto też sprawdzić stan paska alternatora (wszelkie mikropęknięcia kwalifikują go do wymiany), a także stan opon (głębokość bieżnika i ich ciśnienie), nie zapomnijmy o kole zapasowym!!

- Jeżeli nie serwisujemy regularnie auta, kontroli powinny zostać poddane również: zawieszenie, układy kierowniczy i hamulcowy - najlepiej z demontażem zacisków hamulcowych czy też bębnów oraz konserwacją układu - stwierdza inż. Marek Nodzyński. - Gdy przebieg samochodu od ostatniej wymiany paska rozrządu jest znaczny lub nie posiadamy wiedzy kiedy był on wymieniany, należy bezwzględnie sprawdzić jego stan.

Jazda z niesprawną klimatyzacją w upalne dni oraz nieprzyjemny zapach z układu klimatyzacji w czasie kilkugodzinnej podróży mogą zepsuć nam cały wakacyjny wyjazd. Warto z sobą zabrać zapasowe żarówki, bezpieczniki, nie zapomnijmy o obowiązkowej gaśnicy (sprawdźmy termin jej legalizacji), trójkącie ostrzegawczym, kamizelce odblaskowej oraz wymaganej w niektórych krajach apteczce.

Pamiętajmy, że utrata czy też uszkodzenie kluczyka do samochodu może utrudnić nam powrót do domu, na wszelki wypadek weźmy więc zapasowy kluczyk. Jeżeli używamy mało popularnego oleju silnikowego, warto zabrać jego butelkę na ewentualne dolewki.

Zaplanujmy z głową podróż

Dobre zaplanowanie trasy, zwraca uwagę Marek Nodzyński, jest ważniejsze niż wydaje się wielu kierowcom. Poznanie przebiegu podróży i wyznaczenie miejsce na wypoczynek czy tankowanie nie tylko pomaga uniknąć zmęczenia i stresu, ale znacznie skraca czas jazdy.

Warto wyposażyć się w GPS lub mapę, które pokierują nas w razie wątpliwości. Jeśli wybieramy się na dłużej z kilkoma osobami, w tym z dzieckiem lub psem, trzeba racjonalnie przemyśleć kwestię pakowania. Najlepiej układać bagaże tak, aby największe i najcięższe rzeczy znalazły się jak najniżej i najbliżej środka samochodu.

Posiadaczom aut typu kombi radzimy, by wyposażyć je w kratkę oddzielającą przestrzeń z bagażami, aby zminimalizować ryzyko ich przemieszczania się podczas nagłego hamowania, uszkodzenia zawieszenia czy utrudnienia w prowadzeniu pojazdu.
Funkcjonalnym rozwiązaniem jest bagażnik dachowy, w którym można umieścić nieco lżejsze pakunki.

Kilka ważnych przestróg dla kierowców:

Uważajmy na pieszych i rowerzystów poruszających się po drogach, szczególnie w miejscach nieoświetlonych.

Pamiętajmy o obowiązku jazdy na włączonych światłach mijania przez całą dobę.

Korzystajmy podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, dbajmy też o bezpieczeństwo pasażerów, szczególnie dzieci.

Małych pasażerów przewoźmy w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących.

Zapewnijmy sobie dobrą widoczność (zawsze czyste szyby).

Nigdy nie siadajmy za kierownicę w stanie po spożyciu alkoholu, nie pozwólmy, aby robili to też inni.

Zwracajmy uwagę na innych uczestników ruchu drogowego, z rozsądkiem stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Bądźmy przewidujący na drodze.

Pamiętajmy w trakcie dłuższej jazdy o przerwach na odpoczynek.

Stosujmy się do norm i reguł opartych na przepisach prawa o ruchu drogowym.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski