Województwa, w których kierowcy powodują najwięcej wypadków

Województwa, w których kierowcy powodują najwięcej wypadków

(JM)

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Najwięcej wypadków drogowych powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwach mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim - wynika z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Małopolskie mieści się w środku tabeli.
Na końcu listy znajdują się województwa: świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie. Raport UFG pokazuje też, że najczęściej sprawcami wypadków i wypłat z ubezpieczeń OC są osoby w wieku 31-35 lat, kierujące autami osobowymi marek: Skoda, Ford, Toyota i Peugeot.

Między I kwartałem 2017 i I kwartałem 2016 roku liczba wypadków drogowych spadła o 12 proc., podobnie jak liczba rannych (o 9 proc.) oraz zabitych (spadek o blisko 15 proc.).
Stało się tak, mimo jednoczesnego wzrostu liczby pojazdów na drogach (liczba aktywnych polis OC skoczyła z 22,1 do 23,2 mln sztuk). A mimo to - średnia składka za OC wzrosła w tym okresie o 29 proc. Dlaczego? Ostatnie opracowanie Komisji Nadzoru Finansowego pokazuje, że suma wypłacanych odszkodowań z komunikacyjnych ubezpieczeń OC rośnie od pięciu lat (2012/2016) - z 5,4 mld złotych do blisko 8 mld złotych. Natomiast ceny tych polis przez lata utrzymywały się na stałym poziomie i zaczęły rosnąć dopiero z początkiem 2016 roku.

Jak zaznacza KNF, od kilku lat zmiany prawa oraz interpretacje obowiązujących przepisów (m.in.: wprowadzenie 20-letniego okresu przedawnienia niektórych roszczeń, korzystanie z pojazdu zastępczego, zadośćuczynienie dla członków rodziny za śmierć ofiar wypadku - przed i po sierpniu 2008 roku, zwrot kosztów leczenia) stopniowo zwiększały wysokości wypłacanych odszkodowań z polis OC, co w końcu w minionym roku zostało uwzględnione w składkach ubezpieczeniowych, które zaczęły rosnąć.

W pierwszym kwartale 2017 roku średnia częstość występowania szkód w komunikacyjnym OC nieznacznie spadła, w stosunku do danych sprzed roku i wyniosła 3,2 proc. Oznacza to, że na 100 ubezpieczonych pojazdów zaistniały i zgłoszone zostały do ubezpieczyciela 3,2 szkody. Przed rokiem, w I kw. 2016, częstość występowania szkód w przypadku OC wynosiła 3,4 proc.

Zobacz też: Obwodnica wreszcie realna

Źródło: dziennikpolski24.plCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama