Varius Manx. Ten sam orła cień. Pół wieku z przebojami...

Varius Manx. Ten sam orła cień. Pół wieku z przebojami Varius Manx podczas dwóch godzin koncertu

Paweł Gzyl

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kasia Stankiewicz powróciła do Varius Manx z okazji jubileuszu ćwierćwiecza działalności grupy

Kasia Stankiewicz powróciła do Varius Manx z okazji jubileuszu ćwierćwiecza działalności grupy ©Fot. archiwum

Niedziela, 6 sierpnia, godz. 21, Błonia na Zarabiu, Gdów. Kiedy w 1989 roku Peerel przeszedł do historii, Polacy odetchnęli pełną piersią. Chcąc cieszyć się odzyskaną wolnością, nie mieli już ochoty słuchać wściekłego punka i mrocznego post-punka, który dominował w poprzedniej dekadzie. To dlatego na początku lat 90. wielki triumfy zaczął święcić beztroski pop. Jednym z jego najważniejszych przedstawicieli była grupa Varius Manx.
Kasia Stankiewicz powróciła do Varius Manx z okazji jubileuszu ćwierćwiecza działalności grupy

Kasia Stankiewicz powróciła do Varius Manx z okazji jubileuszu ćwierćwiecza działalności grupy ©Fot. archiwum

- Długo walczyłem i starałem się o to żeby ktoś w nas uwierzył i zechciał wydać pierwszą płytę. Różne osoby decyzyjne mówiły, że ten materiał jest trudny, prawie cały po angielsku, że to nie chwyci w Polsce. Walczyłem o jego wydanie, nie poddałem się, aż w końcu ktoś w nas uwierzył i płyta pojawiła się na rynku - wspomina Robert Janson, lider formacji.

Dopiero trzeci album Varius Manx, nagrana z młodziutką wokalistką Anitą Lipnicką, stał się wielkim sukcesem.
Dzięki niemu grupa zaczęła grać koncerty w wielkich halach, a jej kolejne piosenki emitowały wszystkie rozgłośnie radiowe. Zmęczona tym tempem Lipnicka rozstała się jednak z grupą. Na jej miejsce przyszła Kasia Stankiewicz. To ona zaśpiewała największy hit formacji - „Orła cień”.

- Całej grupie wydawało się, że to utwór, który nie pasuje na singla. Naszym faworytem była wówczas piosenka „Ten sen”, ale firma miała inne zdanie. I całe szczęście - śmieje się Robert Janson.

Z czasem Stankiewicz też wybrała solową karierę. Przy mikrofonie stanęła wtedy Monika Kuszyńska - niestety jej współpracę z Varius Manx przerwał tragiczny wypadek samochodowy, w którym piosenkarka uległa poważnym obrażeniom.

Po przerwie w działąlności muzycy musieli więc znowu szukać kolejnej wokalistki - i wtedy śpiewała z nimi Anna Józefina Lubieniecka i Edyta Kuczyńska. Ostatecznie z okazji jubileuszu ćwierćwiecza zespołu przed jego mikrofonem ponownie stanęła Kasia Stankiewicz.

- Sami nie wiemy, co nam przyniesie los. Jest nam po prostu dobrze, żyjemy więc tu i teraz. Daliśmy sobie szansę - tłumaczy Robert Janson.

ZOBACZ TAKŻE: Filtry UV - chronią czy szkodzą? Pierwsza w Polsce skin coach odpowiada

Źródło:Agencja TVN

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama