To kot lubi najbardziej

To kot lubi najbardziej

Barbara Matoga

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Do ulubionych zajęć kota należy polowanie. Dla domowych pupili jest to głównie zabawa

Do ulubionych zajęć kota należy polowanie. Dla domowych pupili jest to głównie zabawa ©Henryka Zgiet

Zachowania. Koty są jak ludzie - mają różne gusta. Ale, podobnie jak każdy człowiek chciałby być młody, piękny i bogaty, tak i wśród kotów można znaleźć wspólne upodobania.
Do ulubionych zajęć kota należy polowanie. Dla domowych pupili jest to głównie zabawa

Do ulubionych zajęć kota należy polowanie. Dla domowych pupili jest to głównie zabawa ©Henryka Zgiet

Na pierwsze miejsce wśród ulubionych zajęć wysuwa się niewątpliwie sen. W ciągu doby koty przesypiają średnio 18 godzin! Rekordzistami są niewątpliwie starsze koty domowe. Kocięta śpią mniej, niż koty dorosłe, bo mnóstwo czasu poświęcają na poznawanie świata i zabawę. Ale wszyscy przedstawiciele kociego rodu mają jedną niewzruszoną zasadę - po jedzeniu należy się umyć i spać.

Trudno powiedzieć, czy wylizywanie futerka to dla kotów przyjemność, czy obowiązek.
Faktem jest jednak, że poświęcają na to sporo czasu. Natomiast wzajemne wylizywanie futerek przez dwa koty świadczy o ich przyjaźni. Można też wtedy zauważyć, że pomoc w codziennej toalecie polega głównie na lizaniu miejsc trudno dostępnych - główki pomiędzy uszami, karku i szyi. Tylko kocięta są przez matkę lub innego kociego opiekuna myte od stóp do głów, dopóki same nie posiądą tej umiejętności.

Kolejnym elementem świadczącym o kocim umiłowaniu czystości, jest wyjątkowa zdolność do wykrywania miejsc, gdzie ułożone są świeżo wyprane ubrania i pościel.

Nie ulega wątpliwości, że koty lubią ciepło. Z lubością układają się na słońcu, choć w czasie dużych upałów szukają miejsc zacienionych. Te domowe lubią leżeć na słonecznych plamach, a zimą wylegiwać się na piecach lub kaloryferach, a przynajmniej w ich bliskości. Kusząco ciepłym miejscem jest także komputer czy laptop. No i oczywiście ludzkie łóżko.

Do ulubionych zajęć kota należy polowanie. Dla niektórych jest to kwestia przeżycia, dla domowych pupili - zabawa, połączona z dawaniem upustu instynktom drapieżnika. Obiektem może być wszystko - sznurek, szeleszczący papierek, piłeczka, a nawet - niestety - przedmioty należące do opiekuna, jak długopisy, kable czy pendrive’y. Instynkt łowiecki można wykorzystać jako metodę na odchudzenie grubasa, oferując mu zabawkę z kocimi chrupkami, których wydobycie wymaga czasu i cierpliwości. A cierpliwość polującego kota jest wręcz niewyczerpana.

Polować można także na kocie zabawki, ale te zwierzaki szybko się nimi nudzą. Wyjątkiem są tu zabawki, na końcu których znajduje się człowiek. Niemal żaden kot nie oprze się pokusie biegania za światłem laserka czy myszką na wędce. Podobną pokusą są dla kotów walizki i kartonowe pudła. Każdy kociarz, który pakował walizkę wie, że przed zamknięciem trzeba dokładnie sprawdzić jej zawartość, by w podróż nie zabrać kota. W kartonie można posiedzieć, pospać, gonić za własnym ogonem - i ewentualnie - przerobić go pazurkami na konfetti.

Najważniejszą jednak rzeczą, którą cenią wszystkie koty, jest zachowanie niezależności. Strzegą jej jak źrenicy oka i bez wahania okazują, kiedy coś się im nie podoba. Ale o tym napiszemy za dwa tygodnie.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama