Śpiewajmy i grajmy dziecku. Muzyka rozwija

Śpiewajmy i grajmy dziecku. Muzyka rozwija

Dorota Dejmek

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Maluchy uwielbiają przedmioty, które wydają delikatne dźwięki
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. 123RF

Dzieci. Już od 26. tygodnia życia w łonie matki maluszek dobrze słyszy rytm i melodię.
Śpiewajmy i grajmy dzieciom od pierwszych chwil po urodzeniu, a nawet wcześniej - zanim przyjdą na świat. Muzyka wzbogaca nasze życie, rozwija wyobraźnię i wrażliwość, pozytywnie wpływa na osobowość człowieka, jego nastroje i emocje. Warto dostarczać dzieciom jak najwięcej bodźców muzycznych, które mają duży wpływ na rozwój ich wrodzonych zdolności i talentów.

Muzyka to rozwój

- Muzyka pobudza wszystkie obszary rozwoju dziecka, zarówno ten intelektualny, społeczny, emocjonalny, motoryczny, jak również językowy, w tym naukę czytania i pisania - podkreśla psycholog Anna Jerzak, autorka bloga Psychonomia. - Jest ona łącznikiem między ciałem a umysłem i pozwala im harmonijnie współpracować.

Dorośli i dzieci dzięki muzyce ćwiczą i wzmacniają swoją pamięć. Kontakt dzieci z muzyką od najwcześniejszych chwil życia pozwala im rozwijać naukę dźwięków i znaczenia słów. Muzyce często towarzyszy taniec, jak również próba gry na prostych instrumentach, jak grzechotki, organki, bębenki, co wspiera rozwój motoryki, a także umożliwia autoekspresję dziecka.

Warto więc dawać dzieciom okazje do kontaktu z muzyką. Płyty dla najmłodszych, karuzele z pozytywką, zabawki muzyczne, instrumenty, będą miały pozytywny wpływ na osobowość maluchów.

- Zabawy instrumentami muzycznymi nie tylko stymulują słuch dzieci, ale również wpływają na rozwój motoryki poprzez taniec lub granie na instrumentach, nawet na tych, które służą tylko do zabawy - wyjaśnia Marcin Baranowski z firmy Lionelo. - Wskazane, aby muzyka towarzyszyła dzieciom w codziennych czynnościach już od najmłodszych lat, m.in. podczas zasypiania - wyciszające melodie dostępne są w różnych karuzelach i bujaczkach. Muzyka pożądana jest też w trakcie zabawy; mogą to być np. piosenki w tle lub zabawy na różnych instrumentach muzycznych. Muzyka może pojawiać się podczas spacerów lub wycieczek, kiedy będziemy nucić ulubione melodie maluszka.

Zabawa i muzyka

Jak pokazują badania, muzyka pozytywnie oddziałuje na dziecko już w okresie prenatalnym - od dwudziestego szóstego tygodnia maluszek słyszy rytm i melodię. Kilkumiesięczne maluchy uwielbiają przedmioty, które wydają dźwięk. Są zaciekawione, skoncentrowane i chętne do tworzenia własnych melodii. A w wieku przedszkolnym wzrasta wrażliwość słuchowa dzieci, także w zakresie słuchu muzycznego. W tym okresie można zaobserwować wzrost zdolności rozpoznawania melodii - umiejętność taką posiada 40 proc. dzieci w 4. roku życia i 75 proc. w 5. roku życia.

Zawieszana na ramie łóżeczka karuzela to świetny pomysł na dziecięce wieczory. Łagodne i wyciszające melodie zajmą dziecko na dłużej. Podobne zastosowanie mają bujaczki, które można dobrać do wieku dziecka. Niektóre mają wbudowane melodyjki relaksująco wpływające na malucha. A ciche wibracje pomagają się mu odprężyć i zasnąć.

Tradycyjnym instrumentem dla dziecka są cymbałki. Już najmłodsze dzieci mogą poznawać podstawowe dźwięki poprzez uderzanie w metalowe blaszki. Zabawka uczy poczucia rytmu, rozwija zdolności muzyczne i zaznajamia z nutami.

Keyboard może być instrumentem, który wprowadzi dziecko w świat muzyki. Klawiatura jest podobna do tej w pianinie, ale ma dodatkowe efekty dźwiękowe. Dla najmłodszych dostępne są kolorowe pianinka, dla starszych sprzęty tego typu wyglądają poważniej i dźwięk jest już dobrej jakości.

Gitara i perkusja to sprzęty dla starszych dzieci. Na rynku możemy znaleźć gitary dla najmłodszych, które zamiast strun, mają kolorowe przyciski. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup dziecięcej perkusji.

Łatwość gry na flecie prostym powoduje, że jest wykorzystywany na zajęciach wychowania muzycznego w szkole podstawowej. Ale naukę można rozpocząć już od 4. roku życia.

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIna

  Ninka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  moja corka ma pianino - kyboard Jess. już kilak lat, super sprawa polecam! :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama