Spektakl „Baśnie z 1001 bloku”

Spektakl „Baśnie z 1001 bloku”

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

W spektaklu „Baśnie z 1001 bloku” pojawiają się także... lalki

W spektaklu „Baśnie z 1001 bloku” pojawiają się także... lalki ©Fot. Archiwum

Sobota, 29 lipca, godz. 20.30, Zalew Nowohucki. Reżyserka, Magda Miklasz, blok - dziewiętnastkę na osiedlu Dywizjonu 303 - wybrała świadomie. W tym właśnie budynku spędziła swoje dzieciństwo. Po sąsiedzku mieszkał Adam Miklasz, współtwórca spektaklu.
W spektaklu „Baśnie z 1001 bloku” pojawiają się także... lalki

W spektaklu „Baśnie z 1001 bloku” pojawiają się także... lalki ©Fot. Archiwum

Jedenaście pięter, sto mieszkań, trzy klatki, wielka płyta - blok jakich wiele, a jednak nietypowy. Zaraz po zakończeniu jego budowy wprowadzili się tam artyści, nauczyciele, był nawet piłkarz, który grywał w reprezentacji. Ich wszystkich Magda i Adam Miklasz zaprosili do snucia wspólnej opowieści o ich rodzinnym domu. Najpierw zadawali pytania, wszystkim takie same: Pierwsze wrażenie po wprowadzeniu? Jakie kolory było widać z okna?
Jak spędzało się wolny czas? Te historie pozbierane, spisane i uporządkowane, stały się podstawą do stworzenia spektaklu „Baśnie z 1001 bloku”. W scenariuszu są i próbki sąsiedzkich niesnasek (oczywiście przede wszystkim o ciszę nocną), miłości, rozstania, kłopoty finansowe i wiele innych tematów, które składają się na osiedlową codzienność.

Mieszkańcy nie tylko podzielili się z twórcami spektaklu swoimi historiami, ale również zgodzili się opowiedzieć je na scenie. Towarzyszą im profesjonalni aktorzy, sąsiedzki chór, żonglerzy ognia oraz lalki, których nie powstydziłby się sam twórca Muppetów - Jim Henson. A wszystko to dopełnia muzyka autorstwa Andrzeja Bonarka i Anny Steli. I chociaż Miklasz reżyseruje zwykle spektakle dla najmłodszych, organizatorzy zapewniają, że „Baśnie z 1001 bloku” spodobają się widzom w każdym wieku.

W tę sobotę spektakl będzie można obejrzeć w ramach „Bulwar(t)u Sztuki” nad Zalewem Nowohuckim. Wstęp wolny.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama