Rynek nieruchomości też zmierza w kierunku integracji

Rynek nieruchomości też zmierza w kierunku integracji

Janusz Michalczak

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Rozmowa z Piotrem Krochmalem, prezesem Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości w Krakowie na temat rynku mieszkaniowego.
Piotr Krochmal

Piotr Krochmal ©Archiwum

- Czym wyróżnia się krakowski rynek budownictwa mieszkaniowego? Wydaje mi się, że jedną z zauważalnych tendencji jest dominacja dużych firm deweloperskich, często spółek akcyjnych.

- Takie firmy dostarczają na rynek najwięcej mieszkań. Wynika to z tego, że przy tak dobrej koniunkturze na mieszkania jak obecnie, duże firmy nie boją się uruchamiać wszystkich swoich rezerw i zamiast etapować, od razu realizują całe zamierzenia inwestycyjne na pozyskanym terenie. Zresztą nie ograniczają się do jednego miejsca. Hasło „duży może więcej” dotyczy także rynku deweloperskiego.

- Czy z Pana obserwacji wynika, że duże spółki oferują produkt mocno konkurencyjny; tańszy, lepiej wykonany, także ciekawszy pod względem urbanistyczno-architektonicznym?

- Na pewno, budując na większym obszarze, ma się więcej możliwości dostosowania układu urbanistycznego całego osiedla. Można też cenowo „iść na ilość” kosztem trochę mniejszej marży, a dużo budując - trzeba szybko sprzedawać, więc i produkt jest skierowany do masowego odbiorcy.

Pozostało jeszcze 81% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama