Rekordowe półrocze w

Rekordowe półrocze w budownictwie mieszkaniowym

(JM)

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Rekordowe półrocze w  budownictwie mieszkaniowym

©Andrzej Banaś

Wyjątkową koniunkturę potwierdzają najnowsze wyniki opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. W okresie styczeń-czerwiec 2017 r. oddano do użytkowania 78,3 tys. mieszkań (w tym tylko w czerwcu 14,4 tys., czyli o 22,8 proc. więcej niż w czerwcu 2016 r.).
Rekordowe półrocze w  budownictwie mieszkaniowym

©Andrzej Banaś

Wskaźnik oddanych mieszkań osiągnął poziom 2,0 (liczba oddanych na 1000 mieszkańców), co stanowi najwyższy wynik względem porównywalnego okresu od 1991 roku.

Wpływ na taką sytuację miał sektor rynkowy, obejmujący 99,1 proc. wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań w analizowanym okresie, w którym z kolei dominującą rolę odgrywało budownictwo indywidualne (39,4 tys. mieszkań), a w drugiej kolejności deweloperskie (37,4 tys.). Najmniej do użytkowania oddano mieszkań spółdzielczych - 0,76 tys.

Od stycznia do czerwca 2017 r. rozpoczęto budowę 106 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 22,9 proc. względem analogicznego okresu w roku poprzednim, a jednocześnie stanowi najwyższy wynik od 2010 roku.

Tak wysoka liczba nowo uruchamianych inwestycji jest rezultatem przede wszystkim wzmożonej działalności deweloperów oraz inwestorów indywidualnych. W okresie styczeń-czerwiec 2017 r. rozpoczęto budowę o 11,1 tys. więcej mieszkań deweloperskich niż w pierwszych sześciu miesiącach 2016 r., co stanowi wzrost o 26,1 proc.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo