Rasy psów: Sarplaninac

Rasy psów: Sarplaninac

(DD)

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Rasy psów: Sarplaninac
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. 123rf

Sarplaninac - pies pasterski z Szar Płaniny - to duży, mocno zbudowany pies, którego ciało wpisuje się w schemat prostokąta (długość tułowia jest nieco większa aniżeli wysokość w kłębie).
Ma masywną dużą głowę, ciemne, wyraziste oczy i długą, grubą sierść, która jeszcze bardziej wzmacnia wrażenie masywności czworonoga. Jego umaszczenie powinno być jednobarwne; dopuszczalne są różne kolory - od białego do ciemnobrunatnego, który wygląda jak czarny. Pożądany odcień to żelazisto-szary do ciemnoszarego. Psy osiągają średnio od 58 do 62 cm wysokości, ich waga może być zróżnicowana i wahać się w granicach 35-45 kg. Jako ciekawostkę warto dodać, że niektóre zwierzęta dochodzą do wagi nawet 80 kg!

Sarplaninac pochodzi z Illyria, starożytnej krainy nad Adriatykiem. Został wyhodowany już w średniowieczu, a jego przodkami były prawdopodobnie molosy greckie i tureckie psy pilnujące. Nie sposób nie zauważyć także podobieństwa Sarplaninac do innej, znanej rasy - owczarków kraskich. Psy są z sobą mocno spokrewnione, co widać zarówno po wyglądzie, jak i charakterze. Owczarki jugosłowiańskie albo psy pasterskie, jak również nazywano psy z Szar Płaniny, wykorzystywane były do zaganiania stad owiec oraz pilnowania ich przed drapieżnymi zwierzętami. Dziś pełnią rolę psów stróżujących. Sarplaninac był ulubioną rasą marszałka Josipa Tity.

To typowy pies gospodarski, nie nadaje się do życia w mieście. Z racji tego, że posiada gruby podszerstek i jest odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne, może żyć na zewnątrz. Nieufny w stosunku do obcych może nie tolerować ich obecności na posesji. Jest natomiast znakomitym obrońcą, w sytuacjach zagrażających rodzinie, potrafi być okrutny i odważny, nie boi się większych od siebie przeciwników. Nieprzekupny i jak wszystkie psy pasterskie, bardzo przywiązany do opiekuna. Wykonuje jego polecenia bez ociągania, ale lubi też pracować samodzielnie. W stosunku do dzieci domowników i mniejszych zwierząt wykazuje łagodność i cierpliwość. Oczywiście, wszystkie te cechy nie biorą się z powietrza - zwierzęta muszą zostać odpowiednio socjalizowane i przeszkolone.

Sarplaninac nie cierpi na typowe schorzenia genetyczne. Jak wszystkie duże rasy może mieć skłonność do nadwagi i cukrzycy. Częstym problemem jest też dysplazja stawów biodrowych i nadmierne obciążenie stawów. Bardzo gęste futro czworonogów powinno być regularnie wyczesywane, poza tym rasa nie wymaga żadnych, szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

WIDEO: Co trzeba wiedzieć adoptując psa?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo