Rasy psów: Chart polski

Rasy psów: Chart polski

Dorota Dejmek

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Rasy psów: Chart polski

©Fot. wikipedia

Chart polski to bardzo stara rasa psów myśliwskich (pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku) używanych do polowania nie tylko na zające, lisy, sarny i dropie, ale także na wilki.
Rasy psów: Chart polski

©Fot. wikipedia

W Polsce polowanie z chartami było od wieków cenioną rozrywką na dworach królewskich, w rezydencjach magnackich oraz wśród szlachty. W polskiej literaturze, zwłaszcza łowieckiej, wzmianki o tych psach pojawiają się bardzo często. Myśliwi z dumą opowiadali o niezwykłych umiejętnościach swoich ulubieńców; dużo jest także dokumentacji ikonograficznej.

Do II wojny światowej wolno było polować z chartami w rewirach liczących co najmniej 2000 hektarów (polowano głównie na południu Polski, m.in.
na Kielecczyźnie). Po wojnie nie było już w naszym kraju majątków ziemskich, w których kultywowano by tradycje łowieckie. Zwierzęta z rozproszonych psiarni dostały się w ręce kłusowników i były tępione przez myśliwych, służbę leśną oraz milicję. Większość pozostała zresztą na terenach dawnych kresów wschodnich i praca nad odtworzeniem rasy była bardzo trudna. Dopiero w latach 70. grupa hodowców postanowiła zrekonstruować rasę w rostowskiej hodowli, do której sprowadzono trzy egzemplarze. W 1981 r. otworzono Księgę Wstępną dla chartów polskich, a osiem lat później dokonano rejestracji rasy w FCI.

Chart polski to duży, muskularny, silny czworonóg; wyraźnie mocniejszy od innych chartów krótkowłosych. Mocny kościec, zwarta budowa ciała, wyraźna muskulatura i mocne szczęki, czynią zeń doskonałego psa myśliwskiego. Jednak nie jest to pies dla każdego, potrzebuje odpowiedniego prowadzenia. Pobudliwość, wrażliwość i niezależność są cechami typowymi dla rasy. To psy o silnym, zdecydowanym charakterze i błyskawicznych, zwłaszcza w stanach zagrożenia, reakcjach. Wymagają twardej ręki i konsekwencji, ale jednocześnie należy postępować z nimi łagodnie - tylko dobrocią można zdobyć charta. Nie toleruje przemocy, nie znosi podniesionego głosu i krzyków. Rasa potrzebuje dużo ruchu i ma wrodzone skłonności do rzucania się w pogoń za zwierzyną, liściem, jednym słowem - wszystkim, co się rusza. Chart nie może mieć wątpliwości, kto jest przewodnikiem stada. Uczy się łatwo i chętnie, odpowiednio prowadzony jest psem „jednego właściciela”. Bardzo oddany i czuły w stosunku do domowników, nieufny i pełen dystansu do obcych. Sprawdza się jako stróż domostwa, potrafi też walczyć w obronie swego pana.

WIDEO: Co trzeba wiedzieć adoptując psa?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-newsKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo