Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

P(t)akowanie sensów

.
Homme (Mężczyzna), 1960, Brąz, 28 x 12 x 10 cm Max Ernst Museum Brühl
Homme (Mężczyzna), 1960, Brąz, 28 x 12 x 10 cm Max Ernst Museum Brühl Fot. ADAGP, Paris 2016
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie Obchodzi Jubileusz 25-lecia .

Przed nami kulminacja obchodów jubileuszu 25-lecia Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Miejsce to wpisało się już nie tylko w kulturalny i naukowy krajobraz miasta, ale stało się ośrodkiem promieniującym na całą Europę Środkowo-Wschodnią. Dziś uznawane jest za instytucję, która prowadzi badania nad logiką przemian w naszej części świata, przeszłością i teraźniejszością, kształtowaniem się tożsamości - tak lokalnej, jak i ponadregionalnej.

***

Jednym z punktów programu obchodów jubileuszu będzie międzynarodowa konferencja „Kraków i świat” (29 maja - 1 czerwca). Zaproszeni eksperci będą debatować nad naturą zmiany i transformacji ostatnich 25 lat, budowanymi opowieściami o mieście, a także modelami jego rozwoju i wyzwaniami, jakie stoją przed nim w przyszłości. Zaproszeni goście rozmawiać będą o historii i dziedzictwie miasta, zastanawiać się też będą nad rolą miejskiej polityki kulturalnej.

„W ramach sześciu debat podniesiona zostanie problematyka Krakowa jako miasta dziedzictwa, miasta literatury, jak również miasta innowacji i kreatywności. Popatrzymy na problem miasta środkowoeuropejskiego w kontekście historycznym i kontekście przyszłych wyzwań, na poziomie regionalnym i globalnym” - piszą organizatorzy.

Wśród zagadnień do dyskusji znalazły się takie hasła, jak: „Kraków w Europie Środka”, „Kraków z oddali”, „Kraków w literaturze”, „Kraków miastem dziedzictwa”, „Kraków miastem przyszłości”, „Miasto a kultura”.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja przez formularz na stronie www.mck.krakow.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Specjalnymi gośćmi konferencji będą prof. Claudio Magris i Charles Landry.

***

Nie zawiodą się fani sztuk wizualnych. 29 maja 2016 roku otwarta zostanie wystawa „Max Ernst. Sny ornitologa”. Ekspozycja przygotowywana wspólnie z muzeum Maxa Ernsta w Brühl (Niemcy) będzie prezentować unikatowe zbiory dzieł artysty. Fascynacja motywem ptaka będzie pretekstem do pokazania niezwykłej inwencji artysty w eksperymentowaniu w zakresie nowych technik artystycznych oraz roli, jaką Ernst odegrał w kreowaniu ważnych trendów w sztuce XX wieku, takich jak dadaizm, surrealizm, abstrakcja aluzyjna.

- Postanowiliśmy skoncentrować się na jednym charakterystycznym rysie twórczości, na przekonaniu artysty, że jego alter ego to ptak. Nie będziemy pokazywać dorobku Maxa Ernsta w porządku chronologicznym, ale pod kątem tego, jak przez całe życie ustosunkowywał się do przekonania o swoim ptasim rodowodzie - zaznacza dr Monika Rydiger, kurator wystawy „Max Ernst. Sny ornitologa”.

Ekspozycja nie ograniczy się tylko do prezentacji bogatej twórczości Maxa Ernsta (graficznej, malarskiej, edytorskiej i rzeźbiarskiej), ale poprzez zdjęcia dokumentalne, listy, teksty artysty pokaże jego niezwykłą osobowość i burzliwe życie. Jak widać, w ten pokaz udaje się wpakować (a raczej wptakować) rozmaite opowieści i sensy.

- To wystawa symboliczna. Przez cały okres naszej działalności prezentowaliśmy dzieła całej plejady awangardowych artystów niemieckich. Cieszę się, że jubileusz uświetni wystawa tak znaczącego twórcy - tłumaczy prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

***

Jedną z atrakcji programu jubileuszowego jest także wydanie książki Claudia Magrisa pt. „O demokracji, pamięci i Europie Środkowej”. Antologia obejmuje półwiecze eseistyki Magrisa, od „Mitu habsburskiego w literaturze austriackiej moderny” (1963) do „Sekrety i nie” (2014). Co ciekawe, pozwala to w zupełnie nowym świetle zobaczyć autora tego tomu. To już nie tylko wybitny pisarz i historyk literatury, ale przede wszystkim przenikliwy obserwator rzeczywistości, intelektualista, wreszcie zaangażowany w życie społeczne publicysta. Dzięki temu właśnie jego teksty są tak frapujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski