Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy projektanci budują najlepsze łaziki

Jan Matoga
Zwycięski łazik
Zwycięski łazik Fot. archiwum
Sukces. Pustynia w Utah w USA już po raz kolejny zamieniła się w pole walki łazików marsjańskich. W finałowym starciu najlepszy okazał się zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej.

Kolejne miejsca na podium należą do WSU Everett Engineering Club z amerykańskiego Washington State University i Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. To jednak nie koniec tegorocznych, marsjańskich zmagań. Już we wrześniu konstruktorzy z całego świata staną do rywalizacji o miano najlepszego zespołu na świecie podczas European Rover Challenge.

Na starcie zawodów University Rover Challenge na pustyni w Utah stanęło 30 zespołów, w tym 7 polskich drużyn. W czternastce walczącej o tytuł zwycięscy URC 2016, Polskę reprezentowało aż 5 zespołów. Oprócz drużyn z Rzeszowa i Wrocławia, które zajęły pierwszy i trzeci stopień podium, w głównej finałowej fazie znaleźli się studenci z Łodzi (Raptors - 5 miejsce), Białegostoku (#next Team - 7 miejsce) i Częstochowy (PCz Rover Team - 10 miejsce).

Zwycięstwo w University Rover Challenge w tym roku nabiera dodatkowej wartości. Punktacja uzyskana w zawodach URC i ERC sumowana będzie w ramach Rover Challenge Series, czyli ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie. Do ligi, zarządzanej przez stowarzyszenie Mars Society, zostały włączone także mniejsze, zamknięte konkursy krajowe. Najlepsze zespoły z konkursu w Stanach Zjednoczonych we wrześniu w Polsce, podczas European Rover Challenge, walczyć będą nie tylko o wygraną w największych zawodach w Europie, ale także o utrzymanie wysokiej pozycji w klasyfikacji generalnej i finalnie o Puchar Świata Światowej Ligi Robotycznej.

Trzecia edycja European Rover Challenge odbędzie się w województwie podkarpackim, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. To największe wydarzenie kosmiczno-robotyczne w Europie.

Dwie poprzednie odsłony European Rover Challenge przyciągnęły łącznie ponad 50 tysięcy widzów. Tegorocznej edycji zawodów towarzyszyć będą: konferencja skupiona wokół tematu robotyki kosmicznej, warsztaty wspierające rozwój zespołów konstruktorów oraz pokazy naukowo-technologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski