Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piernik listopadowy

Dominika Wójciak
Wiem, przesadziłam. Pisać o piernikach i Bożym Narodzeniu tuż po Wszystkich Świętych to lekka przesada. Ledwo znicze zniknęły z półek marketów, jeszcze centra handlowe nie przeskoczyły na migoczące światełka, choinki i Mikołajów, a tu zapach piernika próbuję roztaczać za pośrednictwem gazety.

Mam jednak w zanadrzu argument nie do odparcia: piernik na Boże Narodzenie trzeba zacząć przygotowywać już dziś! Dziś i ju, i to nawet jest już tydzień za późno. Dobry, staropolski piernik musi poleżeć, musi dojrzeć i tyczy się to nie tylko piernika już upieczonego.

Najlepszy piernik bożonarodzeniowy trzeba zarobić w ostatni weekend października, tak by ciasto mogło spokojnie dojrzewać przez cztery do sześciu tygodni. Ciasto dosyć rzadkie, lepkie i lejące na etapie produkcji po leżakowaniu zamienia się w ciemno-karmelową masę, łatwą do rozwałkowania i wykrawania co bardziej wymyślnych kształtów.

Dzięki dojrzewaniu piernik jest trwały i może spokojnie leżakować. Upieczony na dwa tygodnie przed świętami, powinien znowu odleżeć swoje, tym razem zawinięty w pergamin i ułożony w puszcze lub słoiku aż odpowiednio zmięknie. Im dłużej leży, tym jest smaczniejszy.

Na święta można upiec na jego spodzie sernik ze śliwkami, albo po prostu przełożyć powidłem z czarnej porzeczki i zalać polewą z gorzkiej czekolady. Pozostańmy w odpowiednim miejscu kalendarza, na etapie pierwszym przygotowania piernika i zaróbmy ciasto. Jest ono proste, tym lepszy będzie efekt, im lepszych składników doń użyjemy. Miód kup dobry, może być wielkokwiatowy. Do ciasta dodaj tłuste, mleczne masło, duże wiejskie jaja i najlepiej świeżo zmielone przyprawy.

PIERNIK STAROPOLSKI

Składniki:

500 g miodu, 1 ¾ szklanki cukru, 250 g masła, 1 kg + 1 szklanka mąki pszennej, 3 łyżeczki sody oczyszczonej, ½ szklanki mleka, 1 łyżka kakao, 1 opakowanie przyprawy do piernika lub własna mieszanka przypraw korzennych, ½ łyżeczki soli, 3 duże jajka, 100 g rodzynek, 100 g posiekanych orzechów włoskich, 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej, posiekanej.

Przygotowanie: miód, cukier i masło podgrzej aż wszystkie składniki się rozpuszczą i połączą. Do misy miksera włóż mąkę. Zalej ją gorącą masą miodową i powoli zacznij mieszać, aż ciasto lekko przestygnie. Wtedy sodę wymieszaj z zimnym mlekiem i dodaj do masy razem z kakao i przyprawami. Wyrób gęste ciasto, dodając po jednym jajku. Wyrabiaj, aż ciasto będzie jednolite. Wtedy dodaj bakalie i dokładnie wymieszaj. Przełóż ciasto do słoja lub ceramicznego garnka i przykryj bawełnianą ściereczką. Odstaw, by dojrzało na 4-6 tygodni. Ciąg dalszy przepisu po 10 grudnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski