Nigdy nie miałam wątpliwości, po co to było

Nigdy nie miałam wątpliwości, po co to było

Katarzyna Janiszewska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska Plus

Nigdy nie miałam wątpliwości, po co to było
Anna Dulęba-Stec, pseudonim „Giewont” w czasie Powstania Warszawskiego miała 15 lat, była harcerką i sanitariuszką. Dziś mieszka w Krakowie.
Nigdy nie miałam wątpliwości, po co to było
Jak dla pani rozpoczęło się powstanie?

Jako harcerka byłam w tzw. oddziałach pomocniczych AK. Żadna z dziewcząt w naszym zastępie nie miała skończonych 16 lat, więc nasza drużynowa zażądała pisemnej zgody rodziców.

Pani mama się zgodziła?

Nie miała najmniejszych wątpliwości! Wręcz odwrotnie. Była dumna, że jej młodociana córka chce być w konspiracji. Sama pracowała jako wolontariuszka dla wysiedlonych z terenów włączonych do Rzeszy, kolportowała prasę podziemną, a wcześniej, jeszcze w czasie wojny bolszewickiej, działała w Polskiej Organizacji Wojskowej. Ojciec, dwukrotnie ranny legionista, w II RP oficer zawodowy w randze majora. We wrześniu ’39 wzięty do niewoli przez bolszewików, uciekł z transportu do Katynia. W czasie okupacji był w partyzantce AK, w masywie Gorców.

Dla mnie poczucie patriotyzmu było naturalne. Takie było wychowanie w domu, w szkole. 1 lipca 1944 roku złożyłam przyrzeczenie harcerskie, bardzo uroczyste, z pełną konspiracją - sobotnie popołudnie, zasłonięte okna i słowa Roty: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną prawu harcerskiemu”. Przeszłam szkolenie sanitariuszki.1 sierpnia miałyśmy obowiązek obserwowania dzielnicy w pobliżu Starego Miasta, a konkretnie placów Teatralnego i Piłsudskiego. Chodziłyśmy w podwójnych patrolach - ja z druhną Teresą Kulwieć.

Nie wiedziałyście wtedy, że tego dnia rozpocznie się powstanie.

Pozostało jeszcze 88% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama