Nastrojowy wieczór przed domem w ogrodzie

Nastrojowy wieczór przed domem w ogrodzie

(JM)

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zagospodarowana weranda czy taras to przedłużenie domu i świetne miejsce do przyjmowania gości

Zagospodarowana weranda czy taras to przedłużenie domu i świetne miejsce do przyjmowania gości ©Fot. e-ogródek.pl

Ogród. Dla wielu z nas najprzyjemniejsze jest goszczenie znajomych w ogrodzie, wśród roślin i i krzewów.
Zagospodarowana weranda czy taras to przedłużenie domu i świetne miejsce do przyjmowania gości

Zagospodarowana weranda czy taras to przedłużenie domu i świetne miejsce do przyjmowania gości ©Fot. e-ogródek.pl

Spacery i odpoczynek na świeżym powietrzu są najpopularniejszymi formami spędzania wolnego czasu w naszym kraju. Jak donosi GUS, tego rodzaju przyjemnościom regularnie oddaje się ponad 2/3 Polaków powyżej 16. roku życia.

Trzech na pięciu respondentów w tej grupie deklaruje zarazem, że częściej niż raz w miesiącu spotykają się w swoich mieszkaniach ze znajomymi, rodziną oraz przyjaciółmi. Dla wielu najbardziej przyjemne jest goszczenie najbliższych - często na tarasie, werandzie lub w przydomowym ogródku. Jak zadbać o atmosferę tych wizyt i uczynić je jeszcze bardziej atrakcyjnymi?

Ogrody światła

Za sprawą używanych chętnie na zewnątrz knajpek i miejsc kultury lampionów oraz diodowych girland, rozświetlające wieczór gadżety stały się popularne także w przydomowych przestrzeniach. O ile ich zasilanie nie nastręcza problemu na balkonie, tarasie czy werandzie, w przypadku ogrodów i podwórek wymaga więcej uwagi i namysłu.

Wygodnym rozwiązaniem są lampki solarne - czy to wbijane w ziemię, czy też w formie nawleczonych na sznur kulek. Działając dzięki energii słonecznej, nie wymagają używania dodatkowych przewodów. Decydując się na oświetlenie ścieżek czy atrakcyjnych wizualnie elementów ogrodu oprawami z własnym zasilaniem, podczas instalacji trzeba wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. - W przypadku opraw oświetleniowych montowanych bezpośrednio w gruncie, konieczne jest ukrycie przewodów na głębokości co najmniej 60 cm - tak, aby wyeliminować ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia podczas wykonywania prac ogrodowych - mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia.

- Warto również zwrócić uwagę czy podłączenia są oznaczone symbolem YKY, potwierdzającym możliwość ich instalacji na zewnątrz budynku, w ziemi lub w betonowych obudowach. By działać bezawaryjnie niezależnie od warunków atmosferycznych, oprawa powinna charakteryzować się dodatkowo szczelnością na poziomie co najmniej IP X5 - dodaje ekspert Trilux.

Fotele, ale z poduchami

W tym sezonie modnym rozwiązaniem, zarówno w przypadku sadzania gości, jak i zapewnienia codziennego komfortu stałym mieszkańcom, są poduchy. Pozwalają one łatwo zmodyfikować dominującą kolorystykę przestrzeni, ale także gwarantują elastyczność aranżacji, wygodę, a w ogrodach - dosłowną bliskość natury. By dobrze służyły nam przez długi czas, należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Z jednej strony poducha powinna być nieprzemakalna, z drugiej - przepuszczająca powietrze, tak, by nie zatęchła pozostawiona na noc w wilgotnym otoczeniu. Atutem będzie także impregnacja przeciw grzybom i pleśni. I nie zapominajmy o zaopatrzeniu się w środki przeciw komarom.

Według przeprowadzanego przez SMG/KRC Millward Brown badania dotyczącego sposobów spędzania wolnego czasu przez Polaków, w typowy ciepły weekend 66 proc. z nas grilluje. Warto wiedzieć, że najbardziej neutralne dla zdrowia jest korzystanie z grillów elektrycznych i gazowych. Polscy naukowcy, którzy badali dym pochodzący z grilla, stwierdzili, że najbardziej niekorzystne jest palenie węglem drzewnym.

WIDEO: Sebastian Kulis o tym, co zrobić z częściami roślin, które zwykle wyrzucamy

Źródło: Dzień Dobry TVN

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo