Na grzbiecie wieloryba

Na grzbiecie wieloryba

(DMA)

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Na grzbiecie wieloryba

©fot. Odkryj Beskid Wyspowy

Odkryj Beskid Wyspowy. Modyń jest potężna, rozłożysta, a w doliny spływa paroma grzbietami.
Na grzbiecie wieloryba

©fot. Odkryj Beskid Wyspowy

Choć to Beskid Wyspowy, Modyń nie przypomina samotnej „wyspy” - mówi Czesław Szynalik, pomysłodawca rodzinnych spotkań z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. Jednym przypomina gigantycznego wieloryba, a innym potężną ośmiornicę, które skamieniały ponad doliną Dunajca.

To już czwarty szczyt i kolejny „jednotysięcznik”, z którym zmierzą się piechurzy w ramach wakacyjnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Wyprawa na Modyń (1029 m n.p.m.) odbędzie się bez względu na pogodę.
Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy w niedzielę przyjść - lub przyjechać - na miejsce zbiórki. To zaś znajduje się na przełęczy pod Ostrą. Piechurzy wyruszą tradycyjnie o godz. 9. Spacer szlakiem zielonym nie powinien zająć więcej niż dwie godziny. - Szlak nie jest zbyt trudny, a widoki na długo zostaną w pamięci - kuszą organizatorzy.

Na szczycie odprawiona zostanie msza św. Będą też konkursy, m.in. wiedzy o Beskidzie Wyspowym, oczywiście z nagrodami. Odkrywcy wyłonią ze swego grona najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę - z Polski i zagranicy.

Wybierając się na Modyń warto pamiętać nie tylko o górskich butach, ale także o wodzie do picia, a także chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach. Mogą też przydać się płaszcze przeciwdeszczowe.

Potężna kopa Modyni wznosi się ponad Wolą Kosnową, Młyńczyskami, Zalesiem, Zbludzą, a także Kicznią. W XIX stuleciu znana była też jako Modyn lub Modym. Miejscowi niekiedy nazywają ją jeszcze Patryją, a coraz częściej także górą… zakochanych.

Wędrując uroczymi ścieżkami zapewne dotrzemy do malowniczej wychodni skalnej w pobliżu kopuły szczytowej. Może też uda nam się odnaleźć tajemnicze inskrypcje wyryte na skale, podniebną drogę krzyżową na Cisowym Dziole, 13-metrową jaskinię w „W Modyni”, a także… złoto, które skryli tutaj zbójnicy.

„Dość daleko od kolei odsunięta i mało uczęszczana ta góra” - tak o Modyni pisał niegdyś Kazimierz Ignacy Sosnowski, profesor Akademii Handlowej w Krakowie, ale także pionier turystyki, autor przewodników oraz pomysłodawca wytyczenia wielu szlaków. Od tamtego czasu niewiele się tutaj zmieniło. Turystów niewielu, a i kolej się do niej nie przysunęła. Wciąż tu spokojnie i pięknie.

Kolejne wyprawy z cyklu „odkryj beskid wyspowy”

1 lipca - 31 sierpnia
V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, godz. 17-22.
1 lipca - Dobra (park przy Urzędzie Gminy),
2 lipca - Żegocina (plac przy GS),
9 lipca - Tenczyn (plac przy Stadionie Sportowym),
16 lipca - Wiśniowa (plac przy Gminnym Ośrodku Sportu i Kultury),
23 lipca - Słopnice (plac przy Urzędzie Gminy),
29 lipca - Kamienica (plac Saturn),
30 lipca - Rabka-Zdrój (amfiteatr),
5 sierpnia - Tokarnia (plac przy kościele),
20 sierpnia - Raciechowice (plac przy Urzędzie Gminy),
27 sierpnia - Limanowa (Park Miejski).
2 lipca - Ciecień
Przenosza (zbiórka koło piekarni, godz. 9) - szlak czerwony i zielony - Ciecień - szlak niebieski- Przełęcz Wierzbanowska.
8 lipca - Korab
(sobota - wędrówka nocna)
Laskowa (zbiórka koło kościoła, godz. 21) - szlak czarny - Korab- szlak czarny - Laskowa.
9 lipca - Sałasz
Łososina Górna (zbiórka koło Wolimexu, godz. 9) - szlak zielony - Dzielec - Groń - szlak zielony i niebieski - Sałasz Zachodni- Sałasz - szlak niebieski - Łysa Góra - szlak niebieski - Miejska Góra - Limanowa.
16 lipca - Jasień
Szczawa Białe (zbiórka na przystanku PKS, godz. 9) - szlak żółty - Kutrzyca - szlak żółty - Jasień - szlak żółty - Lubomierz Rzeki.
WIDEO: Giną pszczoły

TVP3

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama