Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenie o pracy na całe życie jest wśród pracowników coraz rzadsze

(DD)
Fot. 123RF
Branża IT wyróżnia się pod względem średniego stażu pracy. Jest on krótszy niż w innych zawodach, ponieważ na popularności zyskuje kontrakting, dzięki któremu specjaliści są angażowani do pracy przy konkretnym projekcie.

Branża staje się symbolem mobilności i nieustannych zmian - od wykorzystywanych technologii, po sposoby pracy. Dlatego też pracownicy IT najczęściej nie boją się zmian i z łatwością przystosowują się do nowego środowiska pracy.

Jednak skracanie stażu pracy w jednej firmie jest trendem zauważalnym nie tylko w IT. Myślenie o pracy „na całe życie” jest generalnie coraz rzadsze. - Z naszych obserwacji wynika, że po trzech, czterech latach pojawia się potrzeba zmiany, którą, poza zmianą pracodawcy, może być nowa rola w dotychczasowej firmie albo inny zakres obowiązków - tłumaczy Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający w Hays Poland.

Chęć i gotowość do podjęcia nowej pracy zależy jednak w dużym stopniu od stażu i doświadczenia. Pracownicy, którzy dopiero weszli na rynek pracy, spędzają w firmie najczęściej kilka lat. Specjaliści średniego szczebla pozostają w pracy krócej - średnio przez trzy lata, co jest efektem uwarunkowań rynku pracy. Osoby z takim stażem i doświadczeniem są najbardziej poszukiwane przez pracodawców, a co za tym idzie, otrzymują najwięcej ciekawych ofert pracy i chętniej zmieniają miejsce zatrudnienia. Z kolei pracownicy wyższego szczebla decydują się na zmiany zdecydowanie rzadziej - średnio po sześciu latach w firmie.

Patrząc całościowo na rynek pracy, możemy stwierdzić, że nie ma idealnego wskaźnika retencji. Wszystko zależy od branży, specyfiki firmy i rodzaju wykonywanej pracy. Kluczowe jest określenie, czego potrzebuje dana firma i w jakim środowisku działa, a następnie kształtowanie polityki personalnej w odpowiedzi na strategiczne cele.

Jednym ze sposobów poprawy retencji, wykorzystywanym chętnie przez największe firmy, jest zatrudnianie absolwentów i zapewnienie im dalszego rozwoju w jej strukturze. Dzięki temu, wraz z wydłużeniem stażu pracy oraz nabywaniem nowych kompetencji, zmieniają stanowiska i zakres obowiązków.

To dobre rozwiązanie dla pracodawcy i pracownika. Pracownik może poznać firmę i sprawdzić się w różnych obszarach jej działalności, dzięki czemu zdobywa doświadczenia, umiejętności i kompetencje - cenne również dla pracodawcy. Mniejsze firmy - szczególnie start-upy - rzadziej korzystają z programów retencyjnych. W tym biznesie dłuższy staż nie jest pożądany - zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy.

Start-upy są często traktowane jako szansa dla pracowników na zdobycie wiedzy i doświadczeń w ciągu kilku lat, umożliwiających przejście do następnego projektu - często o większej skali albo zasięgu. Tymczasem w branżach i na stanowiskach, gdzie stabilność zatrudnienia odgrywa kluczową rolę, pracodawcy szukają sposobów skuteczniejszego zatrzymywania pracowników. Aby to osiągnąć, nie wystarczy już pensja wypłacana na czas oraz umowa o pracę. Koniecznością staje się nowoczesne środowisko pracy, indywidualne traktowanie, umożliwienie rozwoju technologicznego i zawodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski