„Muzyka w Starym Krakowie": Grigorij Sokołow zainauguruje...

„Muzyka w Starym Krakowie": Grigorij Sokołow zainauguruje 42. edycję festiwalu

Wacław Krupiński

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

„Muzyka w Starym Krakowie": Grigorij Sokołow zainauguruje 42. edycję festiwalu

©FOT. Molina Visuals

15-31 sierpnia, Kraków, Tyniec, Wieliczka. Wybitny rosyjski pianista, 67-letni Grigorij Sokołow, którego recitale zawsze przyciągają rzesze melomanów, zainauguruje 15 sierpnia 42. edycję Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.
„Muzyka w Starym Krakowie": Grigorij Sokołow zainauguruje 42. edycję festiwalu

©FOT. Molina Visuals

Podczas recitalu pianista zaprezentuje kompozycje Mozarta i Beethovena. Będzie to już siódma wizyta na krakowskim festiwalu wirtuoza, okrzykniętego przez brytyjski magazyn „Spectator” „największym żyjącym pianistą”, zestawianego z Glennem Gouldem i Światosławem Richterem. A przypomnijmy; po raz pierwszy był zaproszony przez twórcę festiwalu, Stanisława Gałońskiego, w 1989 r.

„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali polskich.
Od 15 do 31 sierpnia w zabytkowych wnętrzach m.in. krakowskich kościołów, na dziedzińcu Collegium Maius UJ, w synagodze Tempel, w opactwie benedyktynów w Tyńcu czy Kopalni Soli Wieliczka odbędą się 23 koncerty z muzyką od średniowiecza po utwory najnowsze.

Wystąpią m.in.: Jordi Savall (też częsty gość festiwalu - z nim Dimitri Psonis), Iwan Monighetti (słynny wiolonczelista, będący gościem festiwalu kilkunastokrotnie, zagra suity Bacha), Sinfonietta Cracovia, Wirtuoz i Lwowa, Trio Krakowskie, Orkiestra Amadeus, Orkiestra Festiwalowa pod batutą Stanisława Krawczyńskiego z Elżbietą Stefańską jako jednym z solistów i Trondheim Baroque Orchestra, która zakończy festiwal.

London Brass zagra kompozycje takich twórców, jak Bach czy Dvořák, z kolei amerykański męski zespół wokalny Chanticleer, utwory, które stworzył m.in. da Palestrina czy Poulenc, jak i muzykę gospel. Twórca festiwalu, Stanisław Gałoński poprowadzi 16 bm. koncert w wykonaniu Collegium Zieleński, Chóru „Gloria” oraz Ołeny Maceluch - organy.

WIDEO: "Niezapięty pasażer jak pocisk". Ekspert przypomina, jak ważne jest zapinanie pasów

Autor: TVN24, x-newsCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama